ATP QUEEN’S ‘Čilić izgubio turnir bez izgubljenog servisa’

epa06049726 Marin Cilic of Croatia reacts against Feliciano Lopez of Spain during their final match of the Aegon Championships tennis tournament at the Queens Club in London, Britain, 25 June 2017.  EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Hrvatski tenisač Marin Čilić nije uspio osvojiti naslov pobjednika na ATP turniru u londonskom Queen’s Clubu, u finalu ga je sa 4-6, 7-6 (2), 7-6 (8) svladao Španjolac Feliciano Lopez nakon dva i pol sata igre.

Čilić je u svom trećem finalu u Queen’s Clubu pretrpio drugi poraz, nakon Murraya 2013. svladao ga je i 35-godišnji Lopez ove godine. Čilić je bio pobjednik ovog turnira 2012. kada je njegov suparnik u finalu, Argentinac David Nalbandian bio diskvalificiran.

Bio je ovo osmi međusobni dvoboj Čilića i Lopeza i treća pobjeda Španjolca. U Queen’s Clubu su se susreli treći put i sada je omjer 2-1 u korist Čilića.

Do pobjede je Lopez stigao iako tijekom čitavog dvoboja nije niti jednom oduzeo servis Čiliću, imao je samo jednu “break-loptu” i to u sedmoj igri prvoga seta koju je Čilić spasio sjajnim servisom.

Najbolji hrvatski igrač dobio je prvi set sa 6-4 oduzevši servis Lopezu u 10. igri. Čilić je napokon povezao nekoliko odličnih reterna i time razoružao Lopeza ostavivši ga u toj igri bez osvojenog poena.

Mogao je Čilić “prelomiti” dvoboj u drugoj igri drugog seta kada je stigao do dvije “break-lopte”, no na drugu je promašio forhend iz izgledne prilike. Malo tko je mogao pretpostaviti da će to ujedno biti i posljednja prilika za “break” ne samo za Čilića već i u čitavom susretu. Do kraja drugog seta oba su igrača držala svoj servis, a u “tie-breaku” je Lopez bio mnogo bolji. Odlično je servirao, dok je Čilić napravio nekoliko netipičnih pogrešaka pa se ušlo u treći set.

Niti jedan igrač nije popustio niti u odlučujućoj dionici, a i svih 14 poena u “tie-breaku” osvojili su igrači na servisu. Čilić je kod 6-5 imao meč-loptu, ali lopez je i u toj situaciji odlično reagirao na mreži. Kod 7-7 Čilić je izgubio poen na svoj servis promašivši forhend u poenu u kojem je imao inicijativu, zatim je uspio vratiti “mini-break” sjajno odigranim poenom s osnovne linije, ali je na treću meč-loptu Lopeza Čilić još jedan forhend poslao u aut te je 35-godišnji Španjolac mogao proslaviti svoj šesti ATP naslov.

Za Čilića je ovo bio 29. finale u karijeri, a ostao je na 17 naslova.