Applova unosna bajka s Kinom bliži se kraju

Autor:

Michal Kublaczyk,Unsplash

Radnički prosvjedi u Zhengzhou značajno su poremetili opskrbu iPhoneima i koštat će Apple milijarde dolara u blagdanskoj prodaji, prema analitičarima i novinskim izvješćima.

Očito, sustav tehnološke proizvodnje u Kini neće nestati. Ali ljudi koji su izgradili svoje karijere i bogatstvo oslanjajući se na pojavu Kine kao proizvodnog pogona, prihvatili su da je sustav koji su izgradili sada u padu.

Trenutačni videozapisi nemira, koji uključuju mlade radnike koji se penju preko ograda kako bi pobjegli iz “iPhone grada”, u kojem su bili zatvoreni tijekom izbijanja COVID-19, postaju neizbrisive slike.

Nitko nije mogao predvidjeti Covid i posljedice koje su dovele do sadašnjih prosvjeda. Ali kineske globalne ambicije, koje uključuju moguće djelovanje u skladu s njezinim posezanjima za Tajvanom, dugo su bile faktor rizika za tvrtke koje ovise o tamošnjoj proizvodnji.

Godinama, čak i prije pandemije, američki dužnosnici tjerali su Apple, uglavnom iza zatvorenih vrata, da se iseli iz Kine, upozoravajući ih da će se jednog dana u ne tako dalekoj budućnosti SAD morati odvojiti od Kine.

Appleov odnos s Kinom bio je jedan od najvećih uloga u povijesti tehnološkog poslovanja i pretvorio je Apple u jednu od najvećih i najcjenjenijih tvrtki na svijetu. Njegov kraj ugrozit će Appleovu dominaciju dugu više od desetljeća.

Pod vodstvom Tima Cooka, Apple je svojim prihodima dodao gotovo 2 trilijuna dolara iskoristivši poziv Kine. Za Appleov rast zaslužan je i Terry Gou, osnivač njegovog najvažnijeg ugovornog proizvođača, Hon Hai Precision Industry sa sjedištem u Tajvanu, poznatijeg kao Foxconn. Postoje i bezbrojne druge tajvanske tvrtke koje su pomogle u izgradnji opskrbnog lanca za Apple i druge tvrtke u Kini.

Potrošački proizvodi koje je Apple napravio u Kini promijenili su način na koji svi živimo. Ali i kineski i američki tehničari već godinama razmišljaju što učiniti kad zabava završi, piše Semafor.

Razlozi su politički i praktični. Kina je naučila iz priljeva tehnoloških tvrtki i sada izaziva Sjedinjene Države u svemu, od hipersoničnih projektila i poluvodiča do umjetne inteligencije, pridonoseći nacionalnom sigurnosnom natjecanju između zemalja.

Kina također više nije jeftina. Plaće su skočile u nebo, s prosječnim tvorničkim radnikom koji je u prosjeku zarađivao 6 dolara po satu 2020., u odnosu na manje od jednog dolara 2006. Prosječna plaća kineskog tvorničkog radnika vrlo će uskoro premašiti saveznu minimalnu plaću SAD-a. Za usporedbu, prosječna cijena za meksičkog tvorničkog radnika ostala je nepromijenjena na 2 dolara po satu.

Do sada je Apple jednostavno plaćao te rastuće troškove rada iz svojih ogromnih profitnih marži i sposobnosti nemilosrdnog smanjenja troškova. Apple je već preselio dio proizvodnje iPhonea u Indiju i Vijetnam, ali važno je razumjeti razliku između proizvodnje elektronike i njezinog razvoja. Mogli biste premjestiti svu proizvodnju iPhonea izvan Kine, ali Apple bi i dalje trebao Kinu kako bi razvio nove generacije proizvoda.

Izrada novog iPhonea zahtijeva trčanje naprijed-natrag između dobavljača komponenti i ugovornih proizvođača, ručno nošenje dijelova više puta dnevno kako bi se proizvodi plasirali na tržište prije blagdanske sezone. Svaki sat je ključan. Svaki od tisuća dobavljača komponenti zahtijeva pomoćnog dobavljača. Postoje sigurnosne kopije za sigurnosnim kopijama, svaku je temeljito provjerio Apple, sve do financijskog zdravlja dobavljača.

Ako bilo koja tvrtka može napraviti monumentalni odmak od Kine, onda je to Apple. Njegov robustan opskrbni lanac razlog je zbog kojeg je uspio održati proizvodnju nakon što je 2011. poplava u Tajlandu poremetila proizvođače komponenti. I to je razlog zašto je Apple vidio samo manje nedostatke proizvoda tijekom vrhunca pandemije. Nestašica čipova koja je osakatila proizvođače automobila u Detroitu bila je trenutak za Appleove kupce.

Ali to će koštati milijarde i trajati godinama.

Apple se i drugdje suočava s izazovima. Godinama je imao težak odnos s programerima aplikacija zbog naknada od 30% koje naplaćuje za većinu prodaja koje se odvijaju unutar aplikacija na iPhone uređajima. Ali u ponedjeljak je jedan od Appleovih najistaknutijih programera aplikacija, šef Twittera Elon Musk, napao tvrtku. Optužio je Apple da je povukao svoje oglašavanje i prijetio da će ukloniti Twitter s App Storea. A onda se Musk okrenuo temi antikonkurentskih praksi. “Jeste li znali da Apple stavlja tajni porez od 30% na sve što kupite putem njihove App Store?” cvrkutao je.

Epic Games vjerojatno može izraziti suosjećanje. Muskova tužba ključni je faktor u antimonopolskoj tužbi koju je Epic podnio protiv Applea 2020. Savezni prizivni sud uskoro će donijeti odluku o ishodu slučaja. Europski regulatori također nisu obožavatelji. Prisilili su Apple da se riješi vlasničkog priključka za punjenje Lightning na svojim telefonima i zaprijetili da će prisiliti Apple da otvori iMessage . Kongres SAD-a promatra: izradili su nacrt zakona koji bi regulirao kontrolu koju Apple ima nad svojim App Storeom. Republikanski zastupnici također su se obrušili na Apple nakon Muskovih tvitova.

Apple je dodatno na udaru kritika zbog svog poteza iz 2020. da osakati mogućnost oglašivača da prate korisnike iPhonea na webu, a neki poput Facebook matične tvrtke Meta Platforms postavljaju pitanje nije li navedena svrha – privatnost korisnika – jedini motiv. Apple je od tada brzo proširio svoj vlastiti online oglašivački posao i već se suočava s tužbom zbog svoje prakse prikupljanja podataka oko ciljanih oglasa.

Sposobnost Applea da zaradi više prihoda, od provizija koje naplaćuje na svom App Storeu do dolara za oglašavanje za koje se nada da će jednog dana zaraditi, bit će ključna ako izazovi globalnog opskrbnog lanca učine njegove hardverske poslove manje profitabilnim.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.