Anamarija Jurišić: “Crveni nosovi nasmijavali su djecu i starije unatoč pandemiji”  

Autor:

Udruga Crveni nosovi

Anamarija Jurišić, klaundoktorica i članica udruge Crveni nosovi klaunovidoktori, govori kako su proslavili deseti rođendan udruge i najavljuje nove projekte

Crveni nosovi klaunovidoktori je udruga koja djeci, ali i odraslima pokušava vratiti osmijehe na lica kada su u najtežim životnim situacijama.
Udruga je prošle godine proslavila deset godina djelovanja s prvotnim ciljem pomaganja djeci u zagrebačkim bolnicama, ali svoje djelovanje su proširili na područje cijele Hrvatske. Osim djeci, pomoć i optimizam nastoje vratiti i korisnicima domova za starije i nemoćne. Uz Zagreb, svoje centre su otvorili još u šest gradova – Rijeci, Zadru, Splitu, Vukovaru, Vinkovcima i Osijeku.
Nakon dugog razdoblja izbivanja zbog situacije uslijed pandemije koronavirusa, smijeh, radost i veselje opet su ispunili Dječju bolnicu Srebrnjak, što je bio jedan od povoda da za Zagreb News razgovaramo s klaundoktoricom i voditeljicom umjetničkih poslova Anamarijom Jurišić, među djecom poznatijom kao doktorica Pandolina. Otkrila nam je s kojim se sve izazovima susreću u vrijeme pandemije, ali i nove projekte s kojima se žele dodatno približiti generaciji treće dobi u pandemijskom vremenu.
“Smijeh uživo nosi posebnu toplinu i energiju jer smijeh pomaže u oporavku. Naša suradnja s bolnicom Srebrnjak oduvijek je bila odlična i svi su se jako razveselili našem povratku, mi smo bili presretni da možemo opet pomagati djeci da se nasmiju. Čekanje na pregled ili kirurški zahvat za djecu je i prije pandemije, a sada posebno, stresno i stoga je naš povratak pridonio olakšanju i umanjenju stresa, a na tome su nam i roditelji i medicinsko osoblje zahvalni. Dječica nas uvijek s oduševljenjem dočekaju, a čak i ako nas na prvi pogled začudno promatraju, mi već imamo alate i načine kako da im se približimo i preskočimo taj prvi zid. Svi smo obrazovani umjetnici, a i s ulaskom u Crvene nosove započinjemo svoju edukaciju u Internacionalnoj školi humora u Beču koja traje pet godina. Na predavanjima koja prolazimo brusimo svoja znanja i vještine iz klaunerije, prolazimo stručne edukacije te slušamo predavanja iz psihologije, sociologije, bolničkih procedura i ostalih potrebnih alata za pristup djeci, odraslima i starijima”, rekla je Anamarija Jurišić o povratku i ponovnom uveseljavanju djece u bolnici Srebrnjak.
Doktorica Pandolina prisjetila se izazova u vrijeme pandemije.
“Udruga Crveni nosovi klaunovidoktori vrlo brzo po početku pandemije našla je načine kako da donesemo osmijehe svima onima kojima je u tom trenutku bio najvažniji. Društvene mreže, internetske platforme i aplikacije omogućile su nam da se klaun pokaže na malim ekranima i da tako dođe do djece u bolnici, ali i do djece koja su u tom trenutku bila i u svojim kućama u samoizolaciji. Našli smo načine i da nastupamo uživo ispred institucija te smo svojim klaunparadama posjećivali sve kojima smo tada bili najpotrebniji. Naš crvenonosni Ni Neki Bend sastavljen od vrsnih glazbenika klaunova je svirao pod balkonima domova i izmamio osmijehe starijima te im vratio nadu da su nam uvijek u mislima, da želimo biti s njima te da iako ne smijemo u domove, oni nisu sami. Razvili smo online umjetnički program S klaunom nisi sam, s projektima poput Smijeh uživo ili Rezerviraj klauna, putem kojeg su djeca u bolnici mogla rezervirati druženje s klaundoktorima. Snimali smo i videa iz života klaundoktora Klaun video u našoj kućnoj radinosti i tako ste mogli vidjeti kako klaun obavlja svakodnevne poslove i premošćuje prepreke, sve u skladu s preporukama da svi ostanemo u našim domovima. Sve znanje i kreativnost smo zajedno kreirali, smišljali razne programe pa samo tako osmislili i Crvenonosne novine koje dostavljamo svakog petnaestog u mjesecu u Dom za starije i nemoćne Kantrida u Rijeci. U ovoj društvenoj atmosferi jasno je da je klaun i osmijeh koji donosi zaista potreban jer svima nam je teško”, ispričala je Anamarija Jurišić.
Foto: Udruga Crveni nosovi
“Udruga je bila aktivna i nakon potresa i u suradnji s Crvenim križem građanima u nevolji bila na raspolaganju, kako bi barem na kratko pokušali djeci izmamiti osmijeh na lice. Kako je prvo zadesio potres Zagreb a potom Sisačko-moslavačku županiju, u suradnji s Crvenim križem smo već 5. siječnja krenuli s našim umjetničkim programom Hitan osmijeh (Local Emergency Smile) u svrhu pružanja psiho-socijalne pomoći na potresom pogođenim područjima”, naglasila je.
U pandemijsko vrijeme razvili su online programe za starije i organiziraju koncert benda.
“I prije pandemije imali smo redovne programe i posjete u domovima za starije i nemoćne u svim gradovima u kojima djelujemo. Otakao je došla pandemija, shvatili smo još i veću važnost donošenja osmijeha te pozitivne energije starijima i nemoćnima te smo za vrijeme cijele pandemije prilagodili svoj rad i djelovanje u uvjetima koji su u to vrijeme bili. Iako nismo mogli fizički ući u domove, ispred njih smo svirali, pjevali i radili klaunparade. Razvili smo i online programe za starije kao što je Smijeh uživo. U Zagrebu smo si zadali cilj da s našim Ni Nekim Bendom posjetimo sve gradske domove. Nama su starije osobe velika inspiracija i od njih sakupljamo životne mudrosti”, rekla je voditeljica Jurišić.
Foto: Udruga Crveni nosovi
Anamarija Jurišić je istaknula novi projekt ClowNexus unutar kojeg planiraju u sljedeće tri godine razvijati nove programe i educirati se za rad s djecom u spektru autizma te starijima osobama oboljelima od demencije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.