Američka ministrica kaže da okončanje pandemije ovisi o globalnoj dostupnosti cjepiva

Autor:

epa09177007 Relative and neighbours bury the body of a man, who died of COVID-19 coronavirus, during his funeral at a graveyard in Srinagar, the summer capital of Indian Kashmir, 04 May 2021. At least 23 people died after contracting COVID-19 in Jammu and Kashmir since last evening, officials said on 04 May. In view of surge in Covid cases and deaths, the authorities have extended the lockdown till 0700 hours from 06 May 2021 on. According to the Indian Ministry of Health, India recorded 357,229 fresh COVID-19 cases in the last 24 hours.  EPA/FAROOQ KHAN

EPA/FAROOQ KHAN

Cjepiva protiv covida 19 moraju biti dostupnija ljudima širom svijeta da bi se okončala pandemija i potaknuo gospodarski oporavak, upozorila je američka ministrica trgovine Katherine Tai.

Svijet je napravio krupne korake prema okončanju pandemije, ali posla je još puno, izjavila je Tai na konferenciji Vijeća Amerika.

“(Taj posao) uključuje široku dostupnost cjepiva i rješavanje globalne nejednakosti u pristupu cjepivima”, pojasnila je američka dužnosnica.

“O tome ovisi ne samo javno zdravlje već i naš gospodarski oporavak”, naglasila je.

Tai bi na sastanku Općeg vijeća Svjetske trgovinske organizacije krajem tjedna trebala razgovarati o zahtjevima zemalja u razvoju da se suspendiraju prava intelektualnog vlasništva na cjepiva protiv koronavirusa kako bi se povećala proizvodnja.

Proteklih dana američka ministrica trgovine sastala se sa čelnicima velikih proizvođača cjepiva, a tema razgovora bili su prijedlog suspenzije patenata i mogućnosti povećanja proizvodnje i distribucije cjepiva.

Šef ureda Bijele kuće Ron Klain rekao je u nedjelju da će Tai “potaknuti razgovore o širenju distribucije cjepiva, izdanja licenci, dijeljenja među što više ljudi”, najavljujući više pojedinosti sljedećih dana.

Skupina demokrata u Kongresu traži od kabineta predsjednika Joea Bidena da podupre inicijativu o suspenziji patenata, ističući da će spasiti živote i pokazati da su ljudi važniji od profita farmaceutskih kompanija.

Kompanije se pak protive tom prijedlogu, tvrdeći da je previše širok i da bi postavio presedan koji bi prigušio poticaj za razvoj cjepiva u budućnosti.

OZNAKE: SAD, cjepivo, koronavirus

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.