Alisson protiv Ekvadora dobio dva crvena kartona, VAR ‘spasio’ brazilskog vratara – dvaput

23.11.2014., Zagreb - Crveni karton, fuckaljka"nPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Nogometne reprezentacije Argentine i Urugvaja ostvarile su pobjede u nastavku južnoameričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine, dok je Brazil remizirao.

Brazil je na gostovanju kod Ekvadora odigrao 1-1, Argentina je u Čileu slavila sa 2-1, dok je Urugvaj kao gost pobijedio Paragvaj sa 1-0.

Brazil i Argentina su za sada jedine južnoameričke reprezentacije koje su osigurale vizu za Katar, a Urugvaj je ovom pobjedom vratio nadu u borbi za plasman na World Cup.

Brazil i Ekvador su odigrali čvrstu i “eksplozivnu” utakmicu sa dva crvena i osam žutih kartona, te 32 prekršaja. Zanimljivo, kolumbijski sudac Wilmar Roldan je tijekom susreta čak dva puta pokazao crveni karton brazilskom vrataru Alissonu, no oba puta je promijenio svoju odluku nakon konzultacija s VAR sobom. Roldan je nakon pregleda video snimke poništio i dosuđeni kazneni udarac za Ekvador, pa ne čudi što su domaćini imali velikih prigovora na suđenje.

Alisson je dobio crveni karton u 25 minuti zbog prekršaja, a još jedan u sudačkoj nadoknadi nakon što je srušio Ayrtona Preciada, ali u oba je navrata sudac konzultirao VAR i promijenio mišljenje.

“Mislim da se ovo prvi put dogodilo u povijesti nogometa,” rekao je vratar Liverpoola.

“Pravilno sam reagirao, a suigrači su mi puno pomogli, bili su oštroumni u prigovorima sucu. To još jednom pokazuje važnost korištenja VAR-a u nogometu,” dodao je Alisson.

Brazil je poveo već u šestoj minuti preko Casemira, a novi problemi za domaćine stigli su u 15. minuti kada je isključen Alexander Dominguez zbog oštrog prekršaja. No, pet minuta kasnije na “hlađenje” je morao i brazilski branič Emerson Royal koji je u prvih 20 minuta sakupio dva žuta kartona. Ekvador je u 75. minuti uspio izjednačiti golom Felixa Torresa nakon ubačaja iz kornera.

Argentina je bez Lionela Messija slavila u Čileu sa 2-1, a sva tri gola pala su u prvom dijelu. Angela Di Marija je doveo “Gauče” u vodstvo u devetoj minuti, Čile je izjednačio u 21. minuti preko Bena Breretona, da bi Lautaro Martinez u 34. minuti doveo goste u novo vodstvo.

“Znali smo da će biti teško na velikoj visini i nakon dugog leta. No, bilo je važno da dođemo do pobjede,” rekao je Di Maria nakon 28. utakmice Argentine bez poraza.

Urugvaj se vratio u utrku za Svjetsko prvenstvo pobijedivši Paragvaj sa 1-0. Pogodak odluke zabio je Luis Suarez u 50. minuti. Domaćin je u sudačkoj nadoknadi ostao bez isključenog Gustava Gomeza.

Vodeći Brazil i drugoplasirana Argentina već su se kvalificirali, a Ekvador, koji je treći sa 24 boda, gotovo će im se sigurno pridružiti.

Urugvaj je sada četvrti sa 19 bodova, dok Kolumbija i Peru imaju po 17 bodova, ali i utakmicu manje.

Prve četiri ekipe će se automatski kvalificirati za Katar, a petoplasirana momčad ide u dodatne kvalifikacije.