Alen Ružić: “Djelatnici rade 150 posto, visok je stupanj iscrpljenosti”

Autor:

17.2.2021.  Rijeka - Predstavljenje donacije 8 monitora za kontinuirano pracenje vitalnih funkcija neophodnih za rad s COVID-bolesnicima za koje je 200.000 kuna osigurao Grad Rijeka. Predstavljanju donacije nazocili su ravnatelj KBC Rijeka prof. dr. sc. Alen Ruzic, zamjenik gradonacelnika Grada Rijeke Marko Filipovic, procelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Muskovic,  predsjednik Strucnog vijeca KBC Rijeka Luka Zaputovic i procelnik Odjela za opstruktivne bolesti i difuzne bolesti pluca s intenzivnom njegom i voditelj post-COVID odjela Igor Barkovic. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić poručio je u ponedjeljak da je situacija s koronavirusom i dalje zbiljna, iako epidemiološke brojke pokazuju stagnaciju u populaciji.

“Treba neko vrijeme da se to reflektira i na broj hospitaliziranih. Mi smo 22. prosinca imali 164, a sada u ovom valu smo prešli 212 pacijenata. Jučer konkretno 199. Jutrošnje neslužbene brojke 209 bolesnika, od toga nešto više od 11 bolesnika na respiratoru i 30-ak bolesnika u intenzivnim njegama”, rekao je Ružić gostujući u ‘Studiju 4’ HRT-a.

Dodao je da imaju u post covid odjel koji ne ulazi u statistike, ali naglašava da i tih 18 pacijenata s teškim komplikacijama zbrinuti. “Sveukupno, za Primorsko-goransku županiju ovaj val je puno teži nego prethodni. Sreća, dobro smo se pripremili, djelatnici rade 150 posto. Visok je stupanj iscrpljenosti, ali želja za pomoć i predanost profesiji svih skupa drži na nogama”, istaknuo je Ružić.

Upozorio je da sve više mlađiih ljudi završava na kisiku. “Bolest se mijenja, imamo nove sojeve, a to znači da se i mijenja klinička slika. I dalje bolesnici starije dobi, s teškim bolestima, su u povećanom riziku od komplikacija i neželjenih ishoda. Učimo iz dana u dan i po rezultatima ishoda, kad gledamo ukupan broj, sve skupa potvrđuje da imamo dobru zdravstvenu skrb”, objasnio je.

Upitan ima li prostora za uštede u zdravstvenom sustavu, Ružić je rekao kako je uvjeren da slijedi razdoblje strukturnih reformi koje će trajno riješiti akumulirane probleme. “Medicina napreduje, svugdje u svijetu je skupa. Nekim internim reorganizacijama i posebnom pažnjom dobrog gospodarstvenika možemo na mnogim mjestima smanjiti rashod. Moramo se usporediti sa svijetom, neke cijene će definirati daljnji porast, ali s druge strane postoje prostori za uštede”, rekao je.

Ružić je poručio da reforma zdravstva ne može biti samo usmjerena na reorganizaciju, u nekim segmentima troškovi se mogu regulirati – struktura propisivanja lijekova, dužina boravka u bolnici, pitanje kadrovskih resursa.

Dio buduće zdravstvene reforme, dodao je, morat će biti osobna odgovornost bolesnika za zdravlje. “Krenimo samo od dijabetesa, mnoge bogatije zemlje od nas, imaju promjenu ponašanja i rizičnih čimbenika kao kratkotrajno razdoblje u kojem pacijent kroz to dolazi u mogućnost dobivati skupu terapiju. Mi imamo podatke koji su prilično nepouzdani, ali kazuju da se veliki broj propisanih lijekova ne popije, reforma će zahvatiti sigurno i taj dio”, rekao je i dodao da se jačanjem obiteljske medicine može bitno rasteretiti cijeli zdravstveni sustav.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.