ZOI 2018: Pregled događaja drugog natjecateljskog dana

Drugog dana natjecanja na 23. Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu podijeljeno je šest kompleta medalja, a zlata su osvajali sportaši iz Norveške, Njemačke, SAD-a, Francuske, Austrije i Nizozemske.

Norvežanin Simen Hegstad Krueger osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u skijaškom trčanju u disciplini skiatlon u dužini od 30 kilometara u kojoj su natjecatelji prvih 15km prevalili klasičnom tehnikom, a drugih 15km slobodnim načinom, on je ciljem prošao sa 8.0 sekundi prednosti ispred srebrnog sunarodnjaka Martina Johnsruda Sundbyja, dok je norvešku dominaciju potvrdio Hans Christer Holund osvajanjem bronce sa 9.9 sekundi iza Kruegera. Krueger (24) je ispao najveći dobitnik u utrci u kojoj su Norvežani zbog svoje snažne reprezentacije imali niz taktičkih mogućnosti na raspolaganju. Njegovo odvajanje otprilike četiri kilometra prije cilja nije mogao pratiti niti jedan od rivala te je on stvorio 20-ak sekundi prednosti u odnosu na prateću skupinu. Za Kruegera je ovo prva medalja s velikih natjecanja, a dosada je ostvario tek jednu pobjedu u Svjetskom kupu u karijeri i to prije dva mjeseca na 15km slobodno u Toblachu. U samoj završnici Kruegerova prednost je smanjena kada su njegovi reprezentativni kolege Sundby i Holund krenuli u jaki finiš te osigurali srebro i broncu. Za 33-godišnjeg Sundbyja ovo je druga olimpijska medalja u skiatlonu, prije četiri godine je u Sočiju bio brončani, a ima i dva srebra sa svjetskih prvenstava u ovoj disciplini (2013, 2017). Najveći favorit za zlato, 21-godišnji Norvežanin Johannes Hoesflot Klaebo, koji dominira ovosezonskim Svjetskim kupom u kojemu je ostvario čak devet pobjeda uz dva druga mjesta, u svom je debiju na velikim natjecanjima podbacio te je zauzeo tek 10. mjesto sa 43.4 sekunde iza svog zlatnog sunarodnjaka. Do medalje nije uspio doći niti branitelj naslova iz Sočija, 31-godišnji Švicarac Dario Cologna, on se držao u glavnoj skupini sve do kraja utrke, ali nije imao snage za završni sprint te je ciljem prošao kao šesti sa 25.1 sekundi iza Kruegera.

U utrci skiatlona nastupila su i prva dvojica hrvatskih natjecatelja na ovim Igrama, 23-godišnji Krešimir Crnković je u svom debiju na najvećem sportskom natjecanju zauzeo 53. mjesto sa 7:06.9 minuta zaostatka za pobjednikom, dok je 24-godišnji Edi Dadić, kojemu su ovo druge Igre, odustao nakon tri četvrtine prevaljenog puta.

Nijemac Arnd Peiffer (30) osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u biatlonu u disciplini 10 kilometara sprint, on je do svoje prve individualne olimpijske medalje stigao pogodivši svih 10 meta, a ciljem je prošao u vremenu od 23:38.8 minuta. Srebrno odličje je sa 4.4 sekunde slabijim vremenom od Peiffera, uz također svih 10 pogodaka, osvojio Čeh Michal Krčmar, dok je do bronce stigao Talijan Dominik Windisch, koji je pogodio devet od 10 meta i stoga morao trčati dodatnih 150 metara, sa 7.7 sekundi zaostatka za pobjednikom. U vjetrovitim uvjetima koji su vladali u Alpensia Biathlon Centeru u nedjelju najbolje se snašao iskusni Peiffer koji je imao tek 17. trkačko vrijeme, ali je bio jedan od rijetkih koji je uspio zadržati mirnu ruku na strelištu. Peiffer je dosada osvojio jednu olimpijsku medalju, srebro iz štafetne utrke prije četiri godine u Sočiju, a u svojoj kolekciji medalja ima i 12 odličja sa svjetskih prvenstava, ali čak 11 od njih osvojene su u štafetnim utrkama. Jedinu pojedinačnu medalju dosada osvojio je upravo u sprintu i to zlato prije sedam godina u Hanti-Mansijsku. Za 27-godišnjeg Krčmara ovo je prva medalja u karijeri, dok je 28-godišnji Windisch dosada osvojio broncu u mješovitoj štafeti na ZOI u Sočiju 2014. Neugodno su iznenadila obojica najvećih favorita prije početka natjecanja, Francuz Martin Fourcade i Norvežanin Johannes Thingnes Boe. Oni su pobijedili u 14 od 15 utrka u Svjetskom kupu ove sezone, Boe u osam, a Fourcade u šest, no u prvoj utrci na ZOI su upropastili sve svoje izglede već na prvom pucanju u ležećem stavu. Obojica su promašila po tri od pet meta i tako sami sebe izbacili iz borbe za medalje. Fourcade je u pucanje u stojećem stavu pogodio svih pet meta i na kraju završio kao osmi sa 22.1 sekundi iza Peiffera, dok je Boe promašio još jednu metu i na kraju zauzeo tek 31. mjesto sa 1:12.7 minuta iza Nijemca.

Nizozemac Sven Kramer (31) osvojio je svoj treći uzastopni naslov olimpijskog pobjednika u brzom klizanju na 5000 metara, te je tako postao prvi klizač koji je uspio osvojiti tri olimpijska zlata na istoj dionici. Kramer, koji je bio najbrži na 5000 metara i u Vancouveru 2010. i u Sočiju 2014., do novog je trijumfa stigao u vremenu novog olimpijskog rekorda od 6:09.76 minuta. Usto je prije 12 godina u Torinu na ovoj dionici bio srebrni. Tek je foto-finiš odredio osvajače srebrnog, odnosno brončanog odličja. Na kraju je srebro pripalo Kanađaninu Ted-Janu Bloemenu (31) koji je za dvije tisućinke (!) nadvisio brončanog Norvežanina Sverrea Lundea Pedersena (25). Bloemen i Pedersen su klizali zajedno u devetom od ukupno 11 parova te je Kanađaninu na kraju izmjereno vrijeme od 6:11.616 minuta, a Norvežaninu od 6:11.618 minuta. Za obojicu su ovo prve olimpijske medalje u karijeri. Za Kramera je ovo ukupno osmo olimpijsko odličje, a četvrto zlato. Bio je i član zlatne nizozemske štafete u Sočiju, a ima i srebro iz Sočija na 10,000 metara te ekipne bronce iz Torina 2006. i Vancouvera 2010. Kramer je tako postao prvi brzoklizač s osam olimpijskih odličja, no još uvijek nema najviše zlata. Po pet naslova olimpijskih pobjednika u ovom sportu osvojili su Finac Clas Thunberg, koji je na Igrama 1924. i 1928. osvojio ukupno pet zlata i po jedno srebro i broncu, te Amerikanac Eric Heiden koji je svih svojih pet medalja, svih pet zlatnih, osvojio u Lake Placidu 1980.

Austrijanac David Gleirscher (23) senzacionalni je olimpijski pobjednik u sanjkanju, mladi je Austrijanac nakon četiri utrke ostvario 26 tisućinki bolje vrijeme od srebrnog Amerikanca Chrisa Mazdzera (29), dok je brončano odličje pripalo Nijemcu Johannesu Ludwigu (32). Gleirscher je nakon prve tri vožnje zauzimao treće mjesto, iza velikog favorita i branitelja naslova Nijemca Felixa Locha koji je bio vodeći i drugog Mazdzera za kojim je zaostajao 20 tisućinki. Austrijanac je bio brži od Amerikanca za 46 tisućinki i tako ga uspio preskočiti u ukupnom redoslijedu, a zatim se očekivala “formalnost”, odnosno da se najbolji sanjkaš današnjice, aktualni pobjednik Svjetskog kupa i dvostruki olimpijski pobjednik (Vancouver 2010, Soči 2014) Loch spusti niz stazu po svoje treće zlato. No, Loch, koji u prve vožnje niti jednom nije bio lošiji od drugog mjesta, radi veliku pogrešku u drugoj polovici staze, dva puta udara u rub, gubi mnogo vremena i na kraju s tek 19. rezultatom četvrte vožnje pada na konačno peto mjesto sa 266 tisućinki iza Gleirschera.

Američki tinejdžer, 17-godišnji Redmond Gerard novi je olimpijski pobjednik u daskanju na snijegu u disciplini slopestyle, on je za svoju izvedbu u finalu dobio ocjenu 87.16 i tako za 1.16 bodova nadmašio srebrnog Kanađanina Maxa Parrota, odnosno 1.96 bodova više od još jednog Kanađanina, Marka McMorrisa koji je osvojio broncu. Najviše razloga za tugu imao je četvrtoplasirani Norvežanin Staale Sandbech (24). On je prije četiri godine u Sočiju osvojio srebro te je bio veliki favorit za osvajanje medalje u Pjongčangu, ali 81.01 bod u finalu nije bio dovoljan.

Francuskinja Perrine Laffont (19) osvojila je naslov olimpijske pobjednice u slobodnom skijanju u disciplini moguli, ona je u finalu ostvarila 0.09 bolji rezultat od braniteljice naslova otprije četiri godine iz Sočija Kanađanke Justine Dufour-Lapointe (23), dok je broncu osvojila Kazahstanka Julija Gališeva (25). Laffont je do zlata stigla prvenstveno odličnim okretima za koje je dobila 50.5 bodova, 1.1 više od Dufour-Lapointe, a usto je doblia i 0.2 bodova više za vrijeme, pa Kanađanki nije bilo dovoljno što je bila bolja u skokovima za 1.21 bodova. Laffont je ukupno sakupila 78.65, a Dufour-Lapointe 78.56 bodova. Brončana Gališeva je do bronce stigla sa 77.50 bodova.