ZOI 2018: Pregled događaja 14. natjecateljskog dana

Četrnaestog dana natjecanja na XXIII. Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu podijeljena su četiri kompleta medalja u četiri sporta (biatlonu, umjetničkom klizanju, skijanju slobodnim načinom i brzom klizanju), a zlatna odličja osvajali su sportaši iz Švedske, Rusije, Kanade i Nizozemske.
Švedski biatlonci Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson i Fredrik Lindstroem donijeli su svojoj zemlji prvo zlatno olimpijsko odličje u štafetnoj utrci ostavivši iza sebe favorizirane reprezentacije Norveške i Njemačke, koje su se morale zadovoljiti srebrnom, odnosno brončanom medaljom u Pjongčangu. Šveđani su imali ujednačenu štafetu, a odlučujuća je bila njihova preciznost na gađanju u vjetrovitim uvjetima, pogotovo u stojećem stavu, s kojim su njihovi glavni konkurenti imali problema. Upravo na posljednjem gađanju je i pala odluka o zlatu. Šveđanin Fredrik Lindstroem i Norvežanin Emil Hegle Svendsen zajedno su stigli na gađanje. Lindstroem je imao jedan promašaj, a Svendsenu ni tri dodatna metka nisu bila dovoljna da zatvori sve mete pa je morao i u dodatni krug čime je izgubio sve izglede u borbi za zlato.

Nizozemac 28-godišnji Kjeld Nuis osvojio je drugu zlatnu medalju na ZOI u Pjongčangu nakon što je u petak slavio u utrci na 1.000 metara u brzom klizanju, i to sa samo četiri stotinke boljim vremenom od Norvežana Havarda Lorentzena, koji se je morao zadovoljiti srebrom. Nuis je prije toga osvojio zlato na 1.500 metara, dok je 25-godišnji Lorentzen bio zlatni na 500 metara. Bronca je pripala 23-godišnjem Južnokorejcu Kim Tae-yunu, koji je zaostao 27 stotinki. I na ovim Igrama Nizozemska dominira u brzom klizanju, nakon 12 disciplina ima 7 zlatnih, 4 srebrne i 3 brončane medalje, a do kraja Igara trebaju se održati još dvije discipline.

Kanađanka Kelsey Serwa osvojila je zlatnu medalju, a njena sunarodnjakinja  Brittany Phelan srebro u skijanju slobodnim načinom u disciplini skicross u petak na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu. Švicarki Fanny Smith, koja je na svjetskom prvenstvu 2017. osvojila srebro, pripala je bronca nakon što je bila bolja od svjetske prvakinje Šveđanke Sandre Naeslund. Serwina uvjerljiva pobjeda potvrdila je dominaciju Kanade u ovoj disciplini u kojoj je osvojila sve tri zlatne medalje otkako je uvrštena u olimpijski program u Vancouveru 2010.

Alina Zagitova, 15-godišnja ruska klizačica, osvojila je zlatnu medalju u umjetničkom klizanju. Sa 239,57 bodova Zagitova je iza sebe ostavila sunarodnjakinju Jevgeniju Medvedevu koja je dobila 238,26 bodova. Bronca je pripala Kanađanki Kaetlyn Osmond, koja je bila treća nakon kratkog programa u srijedu, s ukupno 231,02 bodova. Zagitova je očarala žiri plešući u crvenoj tunici sa pozlaćenim detaljima na glazbu baleta Don Quichotte. Zatim je Medvedeva, dvostruka svjetska prvakinja, izvela sjajan program na glazbenu temu iz filma Ana Karenjina što joj je donijelo isti broj bodova kao i Zagitovoj (156,65). Međutim, 15-godišnjakinja je imala prednost nakon kratkog programa koji je na rasporedu bio u srijedu.

Ruski hokejaši prvi su finalisti olimpijskog turnira u Pjongčangu, gdje su u polufinalu sa 3-0 (0-0, 2-0, 1-0) nadigrali Češku, a za zlatnu medalju će igrati protiv pobjednika drugog polufinalnog dvoboja u kojem se sastaju Kanada i Njemačka (13.10 sati). Odluka o pobjedniku pala je u samo 30 sekundi druge trećine, kad su Rusi dvaput uspjeli svladati odličnog češkog vratara Pavela Francouza. Prvo je u 28. minuti to uspio učiniti Nikita Gusev,a samo 27 sekundi poslije Vladislav Gavrikov. Česi su u preostalih 30 minuta pokušali nadoknaditi zaostatak, bili opasniji suparnik i uputili više udarca prema ruskim vratima, ali je Vasilij Košečkin zaustavio sve njihove pokušaje. Kad je Pavel Francouz u završnici dvoboja napustio vrata kako bi Češka imala igrača više na ledu, Ilja Kovaljčuk je u 60. minuti postigao pogodak u nebranjenu mrežu za konačnih 3-0.

Švicarska muška curling reprezentacija je osvojila brončanu medalju u petak na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu nakon što su sa 7-5 pobijedili Kanadu, osvajače zlatne medalje sa zadnjih tri ZOI. U finalu u subotu će igrati Švedska i SAD.