Zastupnici EP-a raspravljali o sporazumu EU-a i Turske

Autor:

epa05260109 German chancellor Angela Merkel (CDU) arrives to give a statement regarding the scandal surrounding TV host Jan Boehmermann at the Federal Chancellery in Berlin, Germany, 15 April 2016. Merkel announced that the German government will allow the German justice system to prosecute Boehmermann for his offensive poem about Turkish President Erdogan.  EPA/GREGOR FISCHER

Ne smijemo zaboraviti da se nekontrolirani dolazak izbjeglica više ne događa u onom rasponu kojem smo svjedočili, rekao je potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans u zaključku rasprave o sporazumu Europske unije i Turske koja je održana u četvrtak u Europskom parlamentu.

Zastupnici EP-a raspravljali su s potpredsjednikom Timmermansom, te nizozemskim ministrom za imigraciju Klaasom Dijkhoffom o provedbi sporazuma EU-a o migraciji, njegovim pravnim aspektima i demokratskoj kontroli sporazuma.

Neki klubovi istaknuli su potrebu za sporazumom radi nesposobnosti država članica EU da preuzmu odgovornost za izbjegličku krizu i djeluju, dok su drugi bili kritičniji, optužujući EU za pokušaj ”outsourcinga” svojih problema i izražavajući ozbiljnu zabrinutost zbog situacije s izbjeglicama, kršenja ljudskih prava i nedostatka slobode medija u Turskoj.

Mnogi su doveli u pitanje i pravnu osnovu sporazuma te usklađenost s međunarodnim pravom, posebno Ženevskom konvencijom i Poveljom EU o temeljnim pravima. Neki zastupnici zaprijetili su da će sporazum iznijeti pred Europski sud.

“Pred nama je još dalek put, no možemo barem zaključiti kako je u zajedničkom djelovanju s Turskom smanjena ljudska patnja”, odgovorio je Timmermans. Da to nije učinjeno, smatra Timmermans, Grčka bi postala veliki izbjeglički kamp.

Klaas Dijkhoff rekao je kako sporazum s Turskom “nije savršeno rješenje, ali je najbolje koje imamo”, naglasivši kako je riječ o ambicioznom planu koji uvodi rješenja bez presedana na kojima još treba raditi.

Dijkhoff smatra kako se moraju poboljšati i ubrzati mehanizmi relokacije izbjeglica na način da se unaprijed zna koliko će ljudi i kada stići u države članice EU-a. Također, treba pojačati pomoć Grčkoj u vidu stručnjaka za pitanja migracija, prevoditelja, te u zaštiti granice.

U prva dva mjeseca 2016. godine u Europu je morskim putem ušlo oko 132 tisuće osoba. Kako bi zaustavile taj veliki priljev ljudi, EU i Turska 18. ožujka postigle su dogovor o povratu izbjeglica iz Turske u Grčku.

Dogovor uključuje relokaciju po jednog sirijskog državljanina iz Turske u državu članicu EU za svakog sirijskog državljanina koji je vraćen s grčkih otoka u Tursku, te liberalizaciju viznog režima EU-a za turske državljane.

OZNAKE: Turska, EU, sporazum

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)