YPRES Obilježena stogodišnjica krvave bitke iz 1. svjetskog rata

Autor:

epa06118499 A man look at the memorial of poppies at the Tyne Cot Commonwealth War Graves Cemetery as part of the Centenary of Passchendaele - Third Battle of Ypres in Zonnebeke, Belgium, 31 July 2017. The Battle of Passchendaele or the Third Battle of Ypres, a campaign of the First World War, took place from July to November 1917. During the Battle of Passchendaele, an estimated 245,000 allied and 215,000 German casualties (dead, wounded or missing) fell after approximately 100 days of heavy fighting.  EPA/STEPHANIE LECOCQ

Belgijski i britanski kraljevski i prinčevski par sudjelovao je u ponedjeljak, zajedno s oko 4.000 potomaka poginulih vojnika, u obilježavanju stogodišnjice krvave bitke iz 1. svjetskog rata, koja se vodila kod belgijskog grada Ypresa.

Britanski princ Charles, princ William i njegova supruga Kate, zajedno s kraljem Philippeom i kraljicom Mathilde sudjelovali su u ceremoniji odavanja počasti na vojnom groblju u blizini ovog belgijskog grada, a vijenac u spomen sjećanja na poginule položio je i njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel.

Bitka kod Passchendaelea, poznata i kao Treća bitka za Ypres, počela je 31. srpnja 1917. i trajala oko 100 dana. Na strani saveznika borili su se vojnici Britanije, Francuske, Kanade, Australije i Novog Zelanda želeći osloboditi planinski greben koji su okupirali njemački vojnici.

Bitka, koja je najvećim dijelom odvijala u debelom blatu s obzirom na obilne kiše koje su u to doba godine padale, odnijela je brojne žrtve na obje strane. Po procjenama, skoro pola milijuna ljudi je ubijeno, ranjeno ili zarobljeno.

Za potomke poginulih ta krvava bitka i stoljeće poslije vrlo je važna. Oni ističu kako se takva bitka ne smije zaboraviti te navode kako je zbog velikog broja stradalih u Britaniji velik interes za obilježavanje 100-godišnjice. Dodaju kako u Njemačkoj nema toliko komemoracija vezanih uz 1. svjetski rat te da bi se njemački narod trebao sjećati svojih poginulih vojnika.

Sigmar Gabriel smatra da objašnjenje za to leži u činjenici da su Nijemci više opsjednuti strahotama 2. svjetskog rata i genocidom nad Židovima. Također ocjenjuje da je još uvijek skoro čudo da se Nijemce poziva na obilježavanje ovakvih događaja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)