WTA Tokio: Karolina Pliškova zaustavila Donnu Vekić

epa07038437 Donna Vekic of Croatia in action against Karolina Pliskova of the Czech Republic during their singles semifinal match of the Pan Pacific Open women's tennis tournament in Tachikawa, Tokyo suburb, Japan, 22 September 2018.  EPA/KIYOSHI OTA

Hrvatska tenisačica Donna Vekić nije se uspjela plasirati u svoje sedmo finale na WTA turnirima, jer je 22-godišnju Osječanku u polufinalu Toray Pan Pacific Openu u Tokiju zaustavila osma tenisačica svijeta, Čehinja Karolina Pliškova, svladavši ju sa 6-2, 4-6, 6-3 nakon dva sata i četiri minute dvoboja visoke kvalitativne razine.

Bio je to drugi službeni dvoboj Vekić i Pliškove i druga pobjeda češke tenisačice koja je slavila i prije četiri godine u meksičkom Monterreyu. Dvije godine prije Vekić i Pliškova igrale su u kvalifikacijama US Opena, gdje je bolja bila naša tenisačica, ali taj meč ne ulazi u službenu statistiku međusobnih dvoboja.

Čehinja je do svog 21. finala u karijeri, u kojem će se boriti za svoj 11. WTA trofej, stigla zahvaljujući odličnom ulasku u meč i odličnoj završnici. Naime, Pliškova je vodila 6-2, 3-1 prije nego što je Vekić krenula u preokret. Osječanka je nanizala četiri gema i došla do servisa za drugi set. Nije iskoristila set-loptu i dopustila je Pliškovoj da dođe do ‘breaka’, ali joj je istom mjerom uzvratila u sljedećem gemu i tako izborila odlučujući set.

U njemu je Pliškova bila vrlo čvrsta i igrala gotovo bez pogreške. Vekić je propustila jednu ‘break-loptu’ za vodstvo 2-0 te nakon toga izgubila servis. Donna je činila sve kako bi došla do novog preokreta, ali nije uspjela iskoristiti jednu ‘break-loptu’ za izjednačenje na 3-3 i drugu za 4-4. U devetom gemu je Pliškova došla do 0-40, tri povezane meč-lopte, od kojih je Vekić spasila dvije, ali ne i treću te tako ostala bez prilike da se još jednom ove godine nađe u finalu, nakon što je nadomak svom trećem naslovu bila u Washingtonu, gdje ju je u neizvjesnom meču za naslov pobijedila Ruskinja Svjetlana Kuznjecova.

Zahvaljujući proboju do polufinala u Tokiju, Osječanka će se u ponedjeljak naći na 40. mjestu pojedinačne WTA ljestvice, dok će Pliškova imati priliku stići do sedmog mjesta, uspije li u finalu svladati tenisačicu koja ga trenutačno drži, domaću tenisku heroinu Naomi Osaku, koja je u trebala samo 70 minuta za polufinalnu pobjedu 6-2, 6-3 protiv Talijanke Camile Giorgi.

Aktualna pobjednica US Opena nastavila je svoj pobjednički niz u Tokiju, gdje u tri dvoboja nije izgubila set, za razliku od Karoline Pliškove koja je u sva tri meča do pobjeda stizala u tri seta i nakon više od dva sata igre.