“Vukovar-mjesto posebnog pijeteta“, geslo obilježavanja Dana sjećanja na vukovarske žrtve

Autor:

Ovogodišnji Dan sjećanja na žrtvu Vukovara koji se obilježava pod geslom „Vukovar-mjesto posebnog pijeteta“, sadržavat će 40-tak priredbi različita karaktera, a cjelokupni program sjećanja na užasna stradavanja Vukovaraca u veliosrpskoj agresiji 1991. po prvi je puta podijeljen na glavni program i popratne priredbe, najavio je u četvrtak na konferenciji za novinare u Vukovaru gradonačelnik Ivan Penava.

 Glavnim programom, 18. studenoga, kroz Dan sjećanja na žrtvu Vukovara odaje se počast vukovarskoj žrtvi, dan poslije, 19. studenoga, Danom sjećanja na žrtvu Borova naselja, žrtvama stradalim u toj gradskoj četvrti, a 20. studenoga će se na prostoru vukovarskog „Veleprometa“ obilježiti Dan sjećanja na žrtve ubijene i stradale u srpskim koncentracijskim logorima.

„Apeliram da tijekom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara izostanu bilo kakve političke manipulacije i da Vukovar i njegova žrtva budu u središtu pozornosti“, istaknuo je gradonačelnik Penava.

Grad Vukovar učinit će  sve da  svi oni koji dođu u Vukovar budu primljeni dostojanstveno, dodao je.

Penava poznao sve građane Hrvatske da se 18. studenoga uključe u vukovarsku Kolonu sjećanja

Vukovarski gradonačelnik pozvao je sve građane Hrvatske da se 18. studenoga uključe u Kolonu sjećanja u Vukovaru, i s pijetetom odaju počast žrtvi grada i njegovih stanovnika 1991. godine tijekom jugosrpske agresije. „Grad Vukovar ni do sada nije slao pozivnice pa je ovaj javni poziv jedini koji će se uputiti“, naglasio je Penava.

U ovogodišnjem programu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara neće biti književno-novinarske priredbe „Grad – to ste vi“, posvećene na Ovčari ubijenom novinaru vukovarskog radija Siniši Glavaševiću, koju su utemeljili Hrvatsko novinarsko društvo, Društvo hrvatskih književnika, Hrvatski radio Vukovar i Gradska knjižnica i čitaonica Vukovar. Ove dvije potonje ustanove bile su i organizatori tradicionalne priredbe posvećene novinaru i književniku Siniši Glavaševiću.

Na novinarsko pitanje zbog čega je ta priredba izostala, gradonačelnik Penava je pojasnio da se na javni poziv zainteresiranima za sudjelovanje na ovogodišnjem obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara koji je trajao 30 dana, a u roku kojega se trebao dostaviti program priredbe, nije javio nitko od organizatora s programom priredbe „Grad – to ste vi“.

No, već sada vlada veliki interes jedinica lokalne samouprave, udruga i građana iz cijele Hrvatske koji najavljuju svoj dolazak u Vukovar i sudjelovanje u Koloni sjećanja 18. studenoga u kojoj se, kako se čulo na konferenciji za novinare, očekuje više od 50.000 ljudi.

Popratne manifestacije Dana sjećanja na vukovarske žrtve od 14. do 28. studenoga

Središnje priredbe Dana sjećanja na žrtvu Vukovara od 18. do 20. studenoga, koje su godinama održavane, zadržane su i ove godine, dok su u popratne manifestacije uvršteni izložbeni, koncertni i sportski sadržaji koji će se održavati od 14. do 28. studenoga.

Odlukom Hrvatskog državnog sabora iz 1999. godine 18. studenoga proglašen je Danom sjećanja na žrtvu Vukovara, a tom je odlukom određeno da se na dostojanstven i primjeren način oda počast sudionicima obrane Vukovara – grada simbola hrvatske slobode

OZNAKE: vukovar, pijetet

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)