VN Španjolske: Verstappen najmlađi pobjednik u povijesti F1

epa

Nizozemski vozač Max Verstappen u bolidu Red Bulla pobijedio je na Velikoj nagradi Španjolske i s nepunih 19 godina postao najmlađi pobjednik u povijesti Formule 1.

Nizozemsko “čudo od djeteta” po prvi puta je vozio za Red Bull, u koji je prešao iz Torro Rosa, i odmah došao do neočekivane pobjede na stazi Catalunya pokraj Barcelone kao prvi Nizozemac u povijesti. Sin negdašnjeg F1 vozača Josa Verstappena je dosad bio najmlađi vozač koji se popeo na pobjedničko postolje, a s 17 godina i 166 dana najmlađi je koji je ikad nastupio u F1 utrci.

Ujedno, to je i prva pobjeda Red Bulla još od belgijskoga Spa u kolovozu 2014,

Drugo i treće mjesto pripala su vozačima Ferrarija Fincu Kimiju Raikkonenu i Nijemcu Sebastianu Vettelu, koji je do danas bio najmlađi pobjednik, kada je 2008. osvojio VN Italije s 19 godina i dva mjeseca.

Utrku u Španjolskoj neće po dobrome pamtiti vozači Mercedesa jer su se međusobno sudarili već u prvom krugu i prijevremeno završili utrku. Lewis Hamilton je startao s “pole positiona”, ali je izletio u trećem zavoju, a u pokušaju da se vrati na stazu sudario se s momčadskim kolegom Nijemcem Nicom Rosbergom, pa su obojica završili izvan staze. Rosbergu je tako

Nakon pet utrka vodi Rosberg s 100 bodova, a iza njega su Raikkonen (61) i Hamilton (57).

Sljedeća utrka je za 14 dana u Monte Carlu.