EPA/ALBERTO MORANTE

Hrvatski nogometaš Alen Halilović, s četiri pogotka najbolji hrvatski strijelac a s tri dodavanja najbolji hrvatski asistent u Španjolskoj, pružio je u utorak novu veliku partiju kojom je poslao poruku izborniku Anti Čačiću pola godine prije početka Europskog prvenstva u Francuskoj.

Vezni nogometaš Sportinga iz Gijóna postigao je dva pogotka u uzvratnoj utakmici šesnaestine finala kupa protiv Betisa koja je završila sa 3-3, no zbog gostujućeg poraza od 0-2 dalje idu zeleno-bijeli iz Seville.

“Zadovoljan sam kako je ekipa igrala i mislim da smo zaslužili proći. Bili smo bolji od Betisa, ali ovo je nogomet i ne prolazi uvijek bolja ekipa”, rekao Halilović u razgovoru za Hinu.

Halilović nije igrao u prvom susretu jer ga je trener čuvao za prvenstvo, a u uzvratu ga je uveo u 45. minuti pri rezultatu 1-1. Samo minutu kasnije 19-godišnjak je na desnoj strani krenuo prema sredini te s oko 25 metara lijevom nogom odapeo udarac nakon kojeg je lopta odsjela u donjem desnom kutu vratara Betisa za vodstvo od 2-1.

U 71. minuti je nakon igranja gostujućeg braniča rukom u kaznenom prostoru, Halilović uzeo loptu, stavio je na bijelu točku pa ju odmjerenim udarcem poslao u lijevi donji kut, a vratara u desni.

Time je udahnuo nadu domaćoj publici, no Betisov Ricky van Wolfswinkel u 83. minuti te njegov suigrač Cejudo u 87. ugušili su sva očekivanja.

“Naravno, razočaran sam nakon ovakvog ispadanja jer mislim da smo bili bolji i to smo pokazali“, izjavio je. “Ipak, nama je veći prioritet dobro igrati u prvenstvu pa se sada okrećemo novim izazovima”, dodao je.

Trener Abelardo Fernández bio je nakon utakmice ponosan na Halilovića i momčad.  “On i ekipa bili su za deset. Učinili su ogroman napor. Ovo je bio samoubilački napad u pokušaju da stignemo rezultat iz prve utakmice”, naglasio je Fernández.

• Halilović je sada s četiri pogotka najbolji hrvatski strijelac u Španjolskoj, najjačoj ligi na svijetu s najskupljim igračima od kojih Ronaldo, Messi i Neymar konkuriraju za Zlatnu loptu. Ivan Rakitić je u dresu Barcelone zabio ukupno tri gola, a Realovi Luka Modrić i Mateo Kovačić po jedan, baš kao i napadač Málage Duje Čop.

“Igrati i postizati pogotke u najboljoj ligi na svijetu je odlično za mladog igrača poput mene. Svakom sekundom na terenu i svakim golom nastojim zahvaliti treneru i klubu što su tako dobri prema meni”, napomenuo je.

Alena Halilovića, člana mlade reprezentacije do 21 godine, novi izbornik Ante Čačić nije zvao za utakmice protiv Malte, Bugarske i Rusije što je iznenadilo španjolske novinare. “Ja svojim igrama sve pokazujem. Nije na meni da odlučujem”, rekao je Čačić je prošli mjesec rekao da ima izuzetno visoko mišljenje o njemu te da mu je drago što napreduje te da nastavi li igrati ovako on računa na njega. Također je rekao da će na Euro voditi igrače koji se nametnu i budu igrali u svojim klubovima.

Halilović je ove sezone odigrao 1.123 minute u španjolskom prvenstvu, najviše od hrvatskih igrača. Slijede Rakitić sa 1.190 i Modrić s 1.116 dok je Čop skupio 501, a Kovačić 423 minute. Odigrao je 15 utakmica, zabio četiri gola i tri puta je asistirao. Rakitić i Modrić imaju po dvije asistencije, a Kovačić i Čop čekaju na svoja prva dodavanja za gol.

“Cilj nam je ostati u ligi i igrati što bolje”, kaže Halilović.

Dva kola prije odigrane polovice španjolskog nogometnog prvenstva Halilović je uvršten među osam najboljih transfera u Španjolskoj prema izboru sportskih novina Marca. Na listi najboljih transfera u Španjolskoj prošlog ljeta nalaze se i defenzivni vezni Casemiro (Real Madrid), ukrajinski krilni igrač Jevhen Konopljanka (Sevilla), Marco Asensio (Espanyol), belgijski vezni Yannick Carrasco (Atlético Madrid), napadač Borja Bastón (Eibar), napadač Javi Guerra (Rayo Vallecano) te napadač Iago Aspas (Celta Vigo).

Halilović je u Sporting došao ljetos na jednogodišnju posudbu iz europskog prvaka Barcelone. Sporting, koji se lani vratio iz druge lige, nalazi se na 15. mjestu među 20 klubova prve španjolske lige.

“Sretan sam u Sportingu, ovdje su me prekrasno primili i ja dajem maksimum na svakom treningu i svakoj utakmici kako bih se na najljepši način odužio ljudima ovdje”, rekao je. Halilović je u rujnu i listopadu ponio nagradu “Pet zvjezdica” za najboljeg igrača, priznanje koje svaki mjesec dodjeljuju navijači i koje bi mogao osvojiti i ovaj mjesec.