Veliki Federer u pet setova ‘slomio’ Čilića za 20. Grand Slam naslov

epa06480896 Winner Roger Federer (R) of Switzerland and runner up Marin Cilic of Croatia react during the awarding ceremony of the men's final match at the Australian Open Grand Slam tennis tournament in Melbourne, Australia, 28 January 2018.  EPA/TRACEY NEARMY AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Švicarski tenisač Roger Federer osvojio je u nedjelju svoju 20. Grand Slam titulu, objedom nd najboljim hrvatskim tenisačem Marinom Čilićem. Federer je slavio sa 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6 i 6:1 nakon tri sata i tri minute igre u Rod Laver areni.

36-godišnji Federer ušao je furozno u meč, a svemu su pomogle i brojne neprisiljene pogreške Čilića. Švicarac je Čiliću oduzeo servis u prvom i trećem gemu, a već nakon 12 poena Čilić je rmijenio reket. U prvom setu, koji je trajao svega 24 minute, Federer je izgubio samo dva poena na svoj servis.

Ipak, Čilić se probudio u drugom setu. Proradio je njegov forehand, a u desetom je gemu propustio set loptu na Federerov servis. Drugi je set otišao u tie-break, koji je Čilić dobio sa 7:5.

Federer je Čilića brzo ‘riješio’ i u trećem setu, koji je trajao 29 minuta. Iako je Federer imao break prednosti u četvrtom setu, i činilo se kako je na korak od osvajanja meča, Čilić je uspio dva puta oduzeti servi Švicarcu za novo poravnanje u setovima. Dodajmo i kako se postotak prvog servisa Federera ‘strmoglavio’ sa 80% iz trećeg seta do 36% u četvrtom setu.

Federer je ‘potegnuo’ kada je to bilo najvažnije – na početku petog i odlučujućeg seta. Čiliću je oduzeo servis u prvom i šestom gemu, te je prednost sačuvao do kraja na oduševljenje publike. Na trenutke se činilo da se finale Australian Opena igra negdje u Švicarskoj. Publika jednostavno obožava Federera, možda i najvećeg tenisača u povijesti.

Bio je ovo deveti međusobni ogled Federera i Čilića, i osma pobjeda Švicarca. Jedini put Čilić ga je zaustavio na Australian Openu 2014. godine, koji je kasnije i osvojio. Bilo je ovo i treće Grand Slam finale za Čilića, i drugi poraz. Osim današnjeg, poražen je i prošle godine u Wimledonu, također od Federera. marin će od ponedjeljka ostvariti renking karijere, naći će se na trećem mjestu ATP ljestvice, iza Rafaela Nadala i Rogera Federera.