FOTO/VIDEO: FRANCUSKOJ TRI BODA! Dimitri Payet ‘raspametio’ Stade de France

Sanjin Strukic/PIXSELL

Iako se očekivalo da će Francuska, kao jedan od glavnih favorita EURO-a, lakše doći do pobjede nad Rumunjskom, do samog kraja Rumunji su ‘na iglama’ držali i francuske igrače i Stade de France i cijelu naciju. Čvrstom obranom i dosljednošću čuvali su neizvjesnost do samog kraja susreta, ali onda su se svjetla reflektora zaustavila na fantastičnom Dimitriju Payetu koji je samo četiri minute prije kraja postigao pogodak o kojem će se još dugo pričati.

Ako je i trebalo toliko mučenja vlastitih navijača, ali i izbornika Didiera Deschampsa, vjerujemo da nikome od simpatizera francuske nogometne reprezentacije nije krivo što su do tri boda stigli baš na takav način. Pogotkom koji će vjerojatno biti jedan od kandidata za najljepši pogodak turnira.

Clive Rose/Getty Images

Krenulo je burno za Francuze već u četvrtoj minuti. Nakon kornera Stanciua, lopta dolazi do Grigorea koji na drugoj vratnici puca, ali odličnom reakcijom Hugo Lloris spašava Francusku od ranog šoka. Izmijenjivali su se napadi, rumunjska je obrana odrađivala svoje, obje reprezentacije imale su problema sa zadnjim pasom.

Griezmann je, zahvaljujući maloj neopreznosti rumunjske obrane, pogodio vratnicu. Francuska je pokazivala veliku požrtvovnost, trčali su za svakom loptom. U njihovom riječniku nije postojala izgubljena lopta. Payet je već u prvom poluvremenu započeo svoj show, podijelivši nekoliko fantastičnih lopti ‘s očima’, i najavio sjajno drugo poluvrijeme.

Na samom početku drugog poluvremena Rumunji su ‘navalili’, uvidjevši da mogu parirati Francuzima. Do prvog pogotka čekalo se do 59. minute. Payet je ubacio do Girouda, koji pogađa glavom za veliko slavlje na Stade de Franceu. Ipak, veselje je trajalo samo sedam minuta. Evra radi potpuno nepotreban prekršaj nad Stancijem, a sa bijele je točke precizan Stancu.

EPA/FILIP SINGER

Pokušavali su Francuzi doći do sva tri boda. Deschamps je ubacio brzance Comana i Martiala, umjesto Griezmanna i Pogbe. Ali, u 87. minuti ponovno se ukazao – Payet. Primio je loptu na oko 18 metara i lijevicom ‘odvalio’ prema golu. Lopta je završila u suprotnom kutu vrata Tătăruşanua za ogromno slavlje Francuske.

UŽIVO:

90’+3 Utakmica je gotova! Francuska osvaja tri boda najviše zahvaljujući fantastičnom potezu Payeta u samom finišu utakmice

90’+2 Sissoko je nakon istrčane kontre pucao s 15-ak metara, udarac je otišao pokraj gola

90’+1 Payet izlazi iz igre uz ovacije Stade de Francea, ulazi Sissoko

87′ DIMITRI PAYET!!! Kakav fantastičan udarac Payeta. Sa ruba šesnaesterca snažno je opalio lijevicom, a njegov udarac završava iza leđa Tătăruşanua. Nevjerojatan udarac veznjaka West Hama.

82′ Posljednja promjena kod Rumunja – izlazi Popa, ulazi Torje

81′ Dobra kontra Francuza, ali Martial puca preslabo da bi ugrozio Tătăruşanua

78′ Popa zaradio treći žuti karton za Rumunjsku, spriječio je kontru Dimitrija Payeta

77′ Kod Francuske izlazi Paul Pogba, ulazi Anthony Martial

72′ Izlazi Stanciu, ulazi Chipciu

68′ Olivier Giroud traži kazneni udarac za Francusku. Na obostrano držanje sudac nije reagirao, a francuski je napadač u nastavku dobio žuti karton zbog prekršaja. Giroud je vidno iznerviran.

66′ Izašao Antoine Griezmann, umjesto njega u igri je Kingsley Coman

65′ STANCU IZJEDNAČUJE!! Stancu je odlično i snažno pucao, Lloris nije imao šanse.

64′ Jedanaesterac za Rumunjsku! Start Evre na Stanciua. Sudac pokazuje na bijelu točku.

61‘ Prva promjena kod Rumunja, izlazi Andone, ulazi Denis Alibec

59′ GIROUD 1:0! Stade de France je eksplodirao!! Payet je lijevom nogom ubacio točno na glavu Girouda, a napadač Arsenala pogađa za vodstvo domaćina.

57′ Ponovno Payetov show – prošao je nekoliko igrača Rumunjske, odlično dao za Pogbu, čiji udarac vratar Rumunjske brani

52′ Payet još jednom odlično proigrao Girouda, ali napadač francuske reprezentacije puca ravno u vratara Tătăruşanua

48′ Rumunji su na početku drugog poluvremena ‘navalili’. Stancu se ponovno našao sam pred Llorisom, išao je na efektnu završnicu, ali njegov poluvolej odlazi malo pored vrata.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45’+2 Završeno je prvo poluvrijeme. Francuska je odigrala prilično skromno poluvrijeme. Rumunji su odigrali čvrstu i organiziranu obranu, a imali su i najbolju priliku na utakmici, ali Lloris je odličnom reakcijom spriječio iznenađenje. Iako se očekivalo da će se Francuska ‘prošetati’ utakmicom, Rumunje se ipak nešto pita

45’+1 Payet je izveo korner, Giroud sa 11 metara glavom puca prema golu, ali lopta odlazi iznad grede

45′ Novi žuti karton za Rumunje, dobio ga je Raţ zbog prekršaja na Giroudu

36′ Payet fantastično dodaje za Griezmanna u šesnaesterac, ali napadač s desetak metara puca malo pored gola. Payet je večeras ‘podijelio’ nekoliko odličnih lopti za svoje napadače

32′ Žuti karton dobio je Chiricheş, postavši prvi igrač na ovom EURO-u sa javnom opomenom

29′ U prvih 28 minuta Kanté je imao četiri presijecanja te 22 točna dodavanja

27′ Udarac je iskušao Pual Pogba. Pucao je s više od 20 metara, a udarac je otišao iznad vrata.

21′ Utakmica se malo primirila od pokušaja i vratnice Griezmanna. Francuzi trče na svaku loptu, za njih ni jedna nije izgubljena. Pyet i Pogba su podijelili nekoliko fantastičnih lopti prema napadačima, ali obrana Rumunjske prekinula je te pokušaje. Slična je situacija i s druge strane.

14′ Vratnica Francuza. Pogba je sjajno pronašao Sagnu, ovaj ubacuje u šesnaesterac gdje je Griezmann. Obrana Rumunja malo se zbunila, a napadač Atletico Madrida pokušava glavom. Ipak, lopta se od vratnice odbila u polje, a Rumunji su uspjeli izbaciti.

10′ Griezmann puca sa ruba šesnaesterca, ali njegov udarac kapetan Rumunjske odbija u korner. U sljedećoj akciji Girou glavom puca pored gola.

4′ Prvi korner na utakmici za Rumunjsku. Fantastična obrana Llorisa!! Stanciu je izveo korner, Grigore je ostao sasvim sam i dobro pucao, ali Lloris nevjerojatno brani.

1′ Utakmica je počela!

0′ Sudac utakmice je Mađar Viktor Kassai. Pomoćnici su mu György Ring i Vencel Tóth, te Tamás Bognar i Ádám Farkas. Četvrti sudac je Nizozemac Björn Kuipers.

SASTAVI:

Francuska: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Kante, Matuidi – Griezmann, Giroud, Payet | Izbornik: Didier Deschamps

Rumunjska: Tatarusanu -Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat – Hoban, Pintilii – Torje, Stancu, Stanciu – Andone | Izbornik: Anghel Iordanescu

Uoči utakmice:

20:55 Izvode se nacionalne himne Rumunjske i Francuske

20:48 Slavni DJ David Guetta započeo je svoj nastup. Puštajući svoje najveće hitove s centra igrališta, sa Zarom Larsson izvest će i himnu ovogdišnjeg EURO-a. Stotine plesača plešu u ritmu velikih hitova ‘kralja elektronske glazbe’.

“Merci le Stade de France. Uživajte u utakmici. Volim vas sve”, poručio je Guetta.

20:45 Započela je ceremonija otvaranja ‘Dobrodošli u Francusku’. Na travnjaku Stade de Francea nastupa više od 400 izvođača – od can-can plesačica do akrobata. Nebo nad Parizom ispunit će i francuski piloti sa svojim akrobacijama.

20:30 Atmosfera na stadionu sve je užarenija, navijači obje reprezentacije stigli su bodriti svoje reprezentacije.

20:15 Pogledajte svlačionice reprezentacija Francuske i Rumunjske na Stade de Franceu.

20:05 Ceremonija otvaranja Europskog prvenstva, biti će, najavljuju organizatori, veličanstvena. Organizatori ceremoniju opisuju kao ‘spektakularnu predstavu francuskog duha i masovne koreografije’. Slavni DJ David Guetta sa švedskom pjevačicom Zarom Larsson izvest će službenu himnu EURO-a ‘This One’s For You’.

20:00 Francuska je posljednja zemlja domaćin koja je osvojila EURO. Bilo je to 1984. godine. Pod izbornikom Michelom Hidalgom, Michel Platini bio je najbolji strijelac turnira sa devet pogodaka, a Francuska je slavila u svih pet utakmica i osvojila EURO.