Pariz, 12.6.2016 - Utakmica izmeðu Hrvatske i Turske u 1. kolu D skupine Europskog prvenstva u Francuskoj.  Na fotografiji (L-D) Luka Modriæ, Volkan Sen, Mario Mandžukiæ. foto HINA/ Damir SENÈAR/ lsd

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom 1-0 (1-0) protiv Turske u dvoboju 1. kola skupine D započela je svoj nastup na EURU u Francuskoj.

Pred 45.000 gledatelja na stadionu Park Prinčeva u Parizu sudio je Jonas Eriksson iz Švedske. Strijelac jedinog gola bio je Luka Modrić u 41. minuti.

Hrvatska je bolju igru u prvom poluvremenu okrunila pogotkom Luke Modrića u 41. minuti kada je naš veznjak na 25 metara od suparničkog gola odlično zahvatio loptu koju su Turci izbili iz svog kaznenog prostora i pogodio sam donji desni kut vrata nemoćnog Babacana.

U drugom poluvremenu Hrvatska je imala niz prilika za povećanje vodstva. Do prve dvije stigao je kapetan Srna, koji je u 52. minuti iz slobodnog udarca sa 20-ak metara pogodio gredu, da bi dvije minute potom pucao pored gola sa 10-ak metara iskosa. Sredinom nastavka dvije odlične situacije za postizanje pogotka imao je Marcelo Brozović, no u 61. minuti nije bio precizan iz voleja, dok je u 67. minuti bio samo za par centimetara kratak na ubacivanje Ivana Perišića. Upravo je Perišić u 72. minuti imao najbolju priliku za 2-0, Mandžukić ga je centaršutom idealno pogodio u glavu, no Perišić je neometan s četiri metra pogodio gredu. U 83. minuti Perišića je u novu priliku gurnuo Rakitić, ali već umorni veznjak nije imao snage potkopati loptu preko Babacana.

U drugom susretu 1. kola ove skupine u ponedjeljak će igrati Španjolska i Češka.

Hrvatska će sljedeći nastup imati u petak 17. lipnja protiv Češke u Saint-Etienneu u 18 sati, a u posljednjem, 3. kolu će Hrvatska igrati protiv Španjolske 21. lipnja u Bordeauxu u 21 sat.

“Mislim da smo dobro odigrali, pogotovo nakon postignutog pogotka. Imali smo posjed lopte i zadovoljan sam rezultatom i izvedbom svoje momčadi. Nije uvijek lako zabiti, a pokušali smo zabiti i drugi pogodak. Momčad je funkcionirala odlično pa nije bilo potrebno za ranijim izmjenama, mislim da smo svih 90 minuta kontrolirali utakmicu”, rekao je hrvatski izbornik nakon susreta.

“Imali smo tri tjedna za pripreme i bili smo spremni, a ovo je bila jedna od najboljih utakmica Luke Modrića. Samopouzdani smo”, dodao je izbornik.

“Ne volim pričati o svojim igrama, mislim da je bilo još mojih dobrih utakmica, ali kada rezultat izostane to se i manje vidi. No to je sada manje važno, bitno je da smo mi danas pobijedili, da smo odigrali jednu veliku utakmicu,” kazao je Modrić dodajući kako vjerujue da će u sljedećim nastupima reprezentacija biti efikasnija.

“Na poluvremenu sam šivao glavu, ali nakon svakog udarca glavom rana se otvarala, a šav je popustio pa je dosta krvarilo. Svaka čast doktorima što su me pokrpali”, rekao je Vedran Ćorluka.

“Večeras smo bili bolji i šteta što nismo ranije iskoristili neku od prilika da mirno uđemo u završnicu utakmice. Mi nismo reprezentacija koja može nekoga pobijediti sa 80 posto angažmana, mi moramo u svim segmentima igre dati sto posto, vidjeli ste Ćorluku, krvario je, ali je odbijao napustiti teren”, izjavio je Ivan Rakitić za HRT.

“Luka je zabio fantastičan pogodak. Trebali smo zabiti još koji pogodak, no jedno je važno što smo osvojili tri boda”, poručio je Ivan Perišić.

Izbornik turske nogometne reprezentacije Fatih Terim je nakon 0-1 poraza od Hrvatske u susretu 1. kola skupine D na EURU izjavio kako je naša reprezentacija zasluženo pobijedila.

“Čestitam Hrvatskoj na pobjedi. U prvom poluvremenu smo igrali dobro, ali u drugom nas je Hrvatska nadigrala. I prije početka natjecanja sam najavljivao kako Hrvatska može daleko dogurati. Nama preostaju još dvije utakmice u skupini, protiv Španjolske i Češke i moramo se nastaviti boriti za prolazak skupine. Nažalost, loše smo započeli natjecanje, ali iz ove utakmice moramo izvući pouke. Ne smijemo više olako gubiti lopte, a moramo u našu igru unijeti više trke i borbenosti. Naši najbolji igrači Arda Turan i Hakan Calhanoglu nisu odigrali onako kako znaju, ali to se događa. Da su bili na svojoj uobičajenoj razini, tada bismo ostvarili bolji rezultat”, kazao je Terim.

Najzvučnije ime u turskoj reprezentaciji, veznjak Barcelone Arda Turan zbog svoje je loše igre zamijenjen u 65. minuti.

“Ispričavam se turskom narodu zbog svoje loše igre danas. Hrvatska je jako dobra momčad, mi smo učinili sve što smo mogli kako bismo izvukli neodlučeni rezultat, ali nismo uspjeli. Moramo podići glave, jer još uvijek možemo proći skupinu i napraviti veliki rezultat”, kazao je Turan.

TURSKA – HRVATSKA 0:1

Sastavi:

HRVATSKA

Subašić – Srna, Ćorluka, Vida, Strinić – Badelj, Modrić – Brozović, Rakitić, Perišić – Mandžukić

TURSKA

Volkan Babacan – Gokhan Gonul, Mehmet Topal, Hakan Balta, Caner Erkin – Selcuk Inan, Ozan Tufan – Arda Turan, Oguzhan Ozkayup, Hakan Calhanoglu – Cenk Tosun

TIJEK SUSRETA:

89′ Rakitić izlazi, u igri je Gordon Schildenfeld.

87′ Prva promjena u hrvatskim redovima, Andrej Kramarić je u igri umjesto Ivana Perišića.

82′ Erkin puca iz slobodnjaka, mirno to hvata Subašić.

79′ Babacan odbija loptu u gredu nakon Brozovićeva udarca.

71′ Perišić pogađa prečku glavom nakon centaršuta Mandžukića!

62′ Odličan volej Brozovića nakon što mu je Mandžukić glavom spustio loptu, bilo je jako blizu.

53′ Srna trese gredu iz slobodnjaka!

51′ Sjajan prodor Rakitića, no Turci za ruše na rubu kaznenog prostora. Velika šansa iz prekida!

47′ Turci nastavljaju žestoko, sa svojom igrom. Balta je zaraduio žuti karton.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

KRAJ PRVOG DJELA

41′ GOOOOOOL! Luka Modrić! Modrić je iz prve, iz koljena, opalio silovit poluvolej s 20-ak metara! Nakon akcije i ubacivanja iz prekida s desne strane

39′ Novi korner za Hrvatsku. Nakon izvođenja kreće uigrana akcija, liopta dolazi kod Mandžukića no on tuče u vratara!

31′ Ćorluka je obliven krvlju nakon skok duela s Turčinom. Liječnici će riješiti stavr i zakrpati hrvatskog braniča koji nastavlja utakmicu sa zavojem oko glave.

29′ Subašić na crti ulovio loptu nakon turske akcije! Bilo je blizu, Hrvatska je imala sreće!

25′ Evo novih uzbuđenja! Opet ubačaj s desne strane, vratar Turske boksao je loptu, a Badelj na odbijanac pucao ravno u njega.

22′ Srna sada probija desnu stranu, Turci su jako tanki na bokovima i ostavljaju prostor.  Nabacio je Mandžukiću, koji spušta na drugu stativu, ali tamo nema nikoga.

21′ Perišić je prošao po desnoj strani i ubacio, no Brozović glavom nije precizan.

20′ Nakon 20 minuta pao je posjed lopte Hrvatske, Turci su za malo bolji (51:49 %). Po točnosti dodavanja smo izjednačeni, na 73 posto.

12′ Vida opet zaustavlja Turke, no Hrvatska nije dobro izvela polukontru.

7′ Jasna je namjera Hrvatske u ovoj utakmici: u sedam minute posjed lopte je 62 posto.

3′ Turci su dobili prvi žuti karton, Modrić leži na travnjaku!

2′ Odmah šansa za Hrvatsku! Srna je ubacio s desne strane, u šesnaestercu je Rakitić bio ispred Hakana Alte, zahvatio je lopu, ali ona odlazi pored vratnice.

0′ Počela je utakmica!

14:50 Čekamo izvođenje nacionalnih himni.

14:40 Travnjak je spreman, momčadi se zagrijavaju.