Hrvatska – Bjelorusija: Kauboji jedva iščupali bodove

Zagreb, 18.01.2018 - Utakmica skupine 1 skupine Europskog prvenstva za rukometaše između Hrvatske i Bjelorusije. Na slici Igor Karačić.
foto HINA/ Damir SENČAR /ds

Hrvatska rukometna reprezentacija teškom mukom došla je do pobjede 25:23 protiv Bjelorusije u Zagrebu u Areni koja nije bila popunjena do kraja, a atmosfera nije bila ni sjena onoj u Splitu.

Kauboji su cijeli susret imali prednost, ali se nisu uspjeli značajnije odvojiti, pa su samo dvije minute prije kraja Bjelorusi došli do prvog poravnanja na susretu – 23:23.

Muka je potom bila gledati hrvatski napad bez ideje. Suci su sigli ruke, očekivao se pasivni napad, no Cindrić ih je preduhitrio i zabio gol nakon solo prodora.

Bjelorusi su krenuli po bod, ali dosuđeno je probijanje 37 sekundi prije kraja. Međutim, prije toga zvali su minutu odmora i ipak su dobili još jednu priliku. Ali opet su napravili probijanje i konačno je susret riješen. U posljednjem napadu Kopljar je zabio sa konačnih 25:23.

KRAJ – 25:23 Kopljar zabija sa sirenom

59′ – 24:23 Cindrić zabija sekundu pred pasivni napad, ruke su već opasno stajale u zraku

58′ – 23:23 Kuleš iz daljine zabija za izjednačenje, prvo nakon 0:0. Drama u Zagrebu

Stevanović brani pokušaj iz mrtvog kuta, ali lopta se odbila Bjelorusima, tri minute su do kraja

56′ – 23:22 Bjelorusi su došli samo na “minus 1”

54′ – 23:21 Ali odmah uzvraćaju Bjelorusi preko Yurinoka s lijevog krila. Polako se ulazi u neizvjesnu završnicu. Červat zove minutu odmora

54′ – 23:20 Horvat nije iskoristio sedmerac, ali Štrlek je ulovio loptu i zabio

52′ – 22:19 Bjelorusi su zabili dva gola s igračem manje, uzvratio je Kopljar i opet vratio na tri razlike

47′ – 20:17 Kuleš zabija topčinu iz vana i sad su Bjelorusi došli samo na dva gola zaostatka. Potom Mamić zabija i vraća na 3

43′ – 19:15 Hrvatska ima igrača više i dolazi na “plus 4” golom Horvata

39′ – 17:14 Mamić zabija nakon više minuta hrvatske suše. Saldacenka se razbranio, ali srećom po Kauboje, njegovi suigrači u napadu nisu to uspjeli iskoristiti

34′ – 16:13 Stepančić vraća na “plus 3”

POLUVRIJEME – 15:12 Bjelorusija sedam sekundi prije sirene nije iskoristila sedmerac, Stevanović je sačuvao solidnu prednost Kauboja

30′ – 14:11 Bjelorusi su povezali tri gola, a Mamić vraća Hrvatsku na “plus 3”

28′ – 13:10 Yurinok zabija već četvrti svoj pogodak

25′ – 13:8 Stepančić se diže i zabija s devet metara za prvu prednost od pet razlike

23′ – 12:8 Sjajna akcija do Horvata koji zabija s desnog krila

21′ – 11:7 Kauboji prvi put odlaze na “plus 4”

16′ – 7:6 Bjelorusi i dalje pušu Kaubojima za vratom

12′ – 6:4 Hrvatska je imala igrača više i sedmerac kojeg nije iskoristio Čupić, ali nije se uspjela znatnije odlijepiti

6′ – 5:2 Hrvatska je bolje ušla u susret, dvaput je pogodio Musa s crte, potom Štrlek povisio na 4:1, pa Musa opet za tri gola viška

Hrvatska rukometna reprezentacija večeras počinje lov na polufinale. Od 20.30 sati sastaje se u Zagrebu  sa Bjelorusijom u drugoj fazi natjecanja, u koje je prenijela samo dva boda. Stoga Kaubojima za prolaz trebaju tri pobjede, protiv Bjelorusije, Norveške u subotu i Francuske u srijedu 24. siječnja.

Večerašnja prepreka trebala bi biti najlakša. Hrvatska i Bjelorusija igrale su dosad čak 11 međusobnih utakmica, uz devet pobjeda Kauboja i dva remija, a hrvatski rukometaši slavili su u zadnjih pet dvoboja.

Bjelorusi su samo dvaput ostali neporaženi – u prvom međusobnom srazu uopće u Minsku 1993. kada je kvalifikacijski susret za EP završio 23-23, te 2003. godine također u Minsku u doigravanju za EP (32-32).

Na Europskim prvenstvima Hrvatska i Bjelorusija su igrali tri meča i sva tri puta je slavila Hrvatska. Na EURU u Portugalu 1994. bilo je 29-21, na EURU u Danskoj 2014. 33-22, a na posljednjem EP-u u Poljskoj Hrvatska je bila bolja s 27-21.

Dvaput smo igrali i na Svjetskim prvenstvima – 2013. u Španjolskoj dvoboj osmine finala Kauboji su dobili s 33-24, a na SP-u lani u Francuskoj u skupini Hrvatska je slavila s 31-25.