‘Uvjetovanje cijena nije u skladu sa zakonom’

Autor:

Zagreb, 14.11.2017. - U Ministarstvu poljoprivrede potpisani su ugovori o financiranju za operacije iz mjere 4. ulaganja u fizičku imovinu i to za operacije "Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava" i  "Povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima". Na fotografiji  ministar Tomislav Tolušić.
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Ministarstvo poljoprivrede u ponedjeljak je upozorilo da određivanje neto cijene za robu dobavljačima tako da se onu koja je bila određena u prethodno važećim ugovorima umanji za popuste i rabate, nije u skladu sa Zakonom o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom.

Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) su, kako se navodi, radi učinkovite provedbe toga zakona pripremili odgovore na pitanja vezana za njegovo tumačenje i provedbu.

“Dosadašnji upiti koji su pristigli u Ministarstvo poljoprivrede (…) ukazuju na moguću pojavu nekorektnih postupaka prema dobavljačima u kojima se uvjetuje određivanje neto cijene proizvoda na način da cijenu koja je bila određena u prethodno važećim ugovorima, odmah umanje za sve popuste i rabate koji su se do tada primjenjivali, neovisno o tome jesu li neki od njih zakonom utvrđeni kao nepošteni. Ovakvo nastupanje u pregovorima smatramo suprotnim cilju i svrsi ovoga Zakona te pozivamo sve dionike na tržištu da iskoriste ovu priliku i uspostave nove poštene trgovačke odnose u kojima se neće prikrivati nepoštene trgovačke prakse koje su prepoznate ovim Zakonom, na način da se prenose u nove odnose”, ističu iz Ministarstva.

Napominju i kako je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja tijekom prosinca 2017. prikupila pitanja vezana uz primjenu Zakona te da dokument “Odgovori na pitanja adresata Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom” sadrži odgovore na 150 pitanja.

Iz Ministarstva također navode kako je problem nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom posebno naglašen u posljednje vrijeme, na što su upozoravali brojni poljoprivrednici i tvrtke iz prehrambene industrije.

Iz Ministarstva podsjećaju da bi Zakon primarno trebao urediti odnose na tržištu, pridonijeti kvalitetnijoj suradnji među poslovnim partnerima, ne ugrožavajući ničije poslovanje i razvoj. Namjera zakonodavca je ostvariti fer odnose na tržištu, zaštititi domaće proizvođače od nekorektnih tretmana trgovaca i otkupljivača, odnosno urediti tržište i sankcionirati nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom čijim se nametanjem iskorištava značajna tržišna snaga otkupljivača ili prerađivača te trgovaca u odnosu na njihove dobavljače, sukladno praksi koju već niz godina provodi velika većina članica EU.

Zakonom o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom utvrđena je lista niza nepoštenih praksi – a to su novčani ili drugi oblici naknada koje trgovci i otkupljivači zaračunavaju proizvođačima, odnosno dobavljačima da bi otkupili njihove proizvode za preradu ili ih stavili na police svojih trgovina, navode iz Ministarstva.

Ističu da, po stupanju zakona na snagu, više ne smije biti uvjetovanja kompenzacija, naplate naknada za investiranje u nove trgovine, za istraživanje tržišta, za krađu proizvoda s polica i sl.

Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom stupio je na snagu 7. prosinca 2017. godine, a cilj mu je uspostava, osiguranje i zaštitu poštenih trgovačkih praksi kojima se štite sudionici u lancu opskrbe hranom. Po Zakonu, do 31. ožujka 2018. godine trgovci, otkupljivači i prerađivači dužni su uskladiti ugovore koji su sklopljeni prije njegova stupanja na snagu.

Iz Ministarstva najavljuju da će tijekom veljače i ožujka u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komoro, Hrvatskom udrugom poslodavaca, Hrvatskom obrtničkom komorom i Hrvatskom poljoprivrednom komorom održati radionice u šest gradova – Zagreb, Rijeka, Split, Osijek, Pula i Varaždin – na kojim će predstavnici Ministarstva i AZTN-a predstaviti Zakon.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.