US OPEN Rafael Nadal i Kevin Anderson za naslov

epa06188577 Rafael Nadal of Spain reacts after defeating Andrey Rublev of Russia during their US Open Tennis Championships quarterfinals round match at the USTA National Tennis Center in Flushing Meadows, New York, USA, 06 September 2017. The US Open runs through September 10.  EPA/JUSTIN LANE *** Local Caption *** 53000073

Najbolji tenisač svijeta Španjolac Rafael Nadal i Južnoafrikanac Kevin Anderson borit će se u nedjelju u New Yorku za naslov pobjednika posljednjeg Grand Slam turnira u sezoni US Opena, nakon što su u polufinalnim mečevima bili bolji od Argentinca Juana Martina del Potra i Španjolca Pabla Carreno-Buste.

U prvom polufinalu Anderson je spriječio mogućnost španjolskog finala svladavši Carreno-Bustu sa 4-6, 7-5, 6-3, 6-4 za dva sata i 55 minuta vrlo izjednačenog meča. Andersonu će nedjeljni finale biti prvi na Grand Slam turnirima u karijeri, a već je plasmanom u polufinale nadmašio svoj najbolji rezultat, što je bilo četvrtfinale US Opena 2015.

I Nadal je, poput Andersona, izgubio prvi set u dvoboju s Argentincem Del Potrom, koji je pobjedom nad Federerom u četvrtfinalu spriječio prvi dvoboj Španjolca i Švicarca na US Openu. Međutim, nakon toga je Rafa zagospodario terenom te za dva sata i 31 minutu stigao do pobjede 4-6, 6-0, 6-3, 6-2 i do četvrtog finala na US Openu, gdje je trijumfirao dvaput, 2010. i 2013. godine. Nadalu će to biti 23. Grand Slam finale u karijeri, u kojem će se boriti za svoj 16. trofej.

Ovom je pobjedom Španjolac uzvratio Del Potru za poraz u polufinalu US Opena 2009., kad je Argentinac također tom pobjedom spriječio tada finalni obračun Federer – Nadal u New Yorku, a svladavši i Federera u pet setova stigao do svog jedinog Grand Slam naslova.

Nedjeljno finale na rasporedu je s početkom u 22 sata po srednjoeuropskom vremenu, a Nadal u njega ulazi s prednošću 4-0 u međusobnim dvobojima.

U subotu će se u Flushing Meadowsu, također s početkom od 22 sata, za naslov pobjednice US Opena i ček na 3,7 milijuna američkih dolara, boriti Amerikanke Sloane Stephens i Madison Keys.