UPOZORIO I NA EKOLOŠKU KRIZU: Papa u Meksiku pozvao na traženje oprosta od urođenika

Autor:

epa05160003 A handout picture provided by the Vatican newspaper L'Osservatore Romano on 14 February 2016 shows Pope Francis waving to faithful from the popemobile as he heads to the cathedral for a meeting with Mexican bishops in Mexico City, Mexico, 13 February 2016. Pope Francis landed in the Mexican capital late 12 February for his first visit to the predominantly Catholic country. His tour will last until 17 February, and take him to six cities in four states. The pope has spoken out against the high rates of crime and poverty in the country.  EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Papa Franjo pozvao je na traženje “oprosta” za isključenost koje su žrtve bili urođenički narodi i da se ne zanemari “jedna od najvećih ekoloških kriza u povijesti”, na misi koju je služio u ponedjeljak na jugu Meksika.

“Vaši su narodi (urođenički) nerijetko sustavno i dubinski bili neshvaćeni i isključeni iz društva. Neki su podcijenili vaše vrijednosti, vašu kulturu i običaje (…) To je jako žalosno. Neka nam svima bude na korist da ispitamo svoju savjest i naučimo reći ‘oprosti'”, poručio je Sveti Otac u Chiapasu, državi s najvećim udjelom urođenika u stanovništvu.

“Ekološka kriza koju proživljavamo i njezini ljudski korijeni sve nas pogađaju i prozivaju. Ne možemo više biti gluhi na jednu od najvećih ekoloških kriza u povijesti”, dodao je Papa na toj misi na otvorenom, u gorskom kraju.

Prvi put su na toj misi liturgijski tekstovi i molitve izrečeni na glavnim urođeničkim jezicima, po Papinoj izričitoj želji.

San Cristobal de Las Casas, smješten na 2.200 metara visine, dobio je ime “Las Casas” u spomen na dominikanskog biskupa Bartolomea de las Casasa, jednog od prvih Španjolaca koji je ustao u obranu prava Indijanaca u 15. i 16. stoljeću kada su Osvajači (Conquistadori) provodili strahovitu represiju nad autohtonim narodima.

Chiapas s 4,7 milijuna stanovnika jedna je od najsiromašnijih država Meksičke Federacije u kojoj 36 posto stanovništva još govori urođeničkim jezikom.

Zapatistički pokret (EZLN), koji  je 90-ih godina počeo pobunu, zahtijevao je priznanje i poštivanje prava urođenika koji bi trebali dobiti nadzor nad prirodnih bogatstvima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)