Turski parlament širi Erdoganove ovlasti, referendum moguć već u travnju

Autor:

EPA/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE

Turski parlament odobrio je u subotu ujutro paket ustavnih reformi čija je svrha proširiti ovlasti predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, čime se otvara put i referendumu koji bi se mogao održati u travnju.

Paket je usvojen s 339 glasova za i 142 protiv. Za njegovo izglasavanje bilo je potrebno najmanje 330 glasova. Još mora biti potvrđen na referendumu za koji se očekuje da će se održati u travnju.

Kritičari kažu da će ustavni amandmani oslabiti sustav provjera i ravnoteža i ulogu parlamenta te da će previše ovlasti biti koncentrirano u uredu predsjednika. Također su zabrinuti za njihov utjecaj na neovisnost sudstva.

Erdogan, koji je na čelu Turske od 2003. – prvo kao premijer a od 2014. kao predsjednik – već je suočen s optužbama za rastuće autoritarno vođenje zemlje.

Predsjednik i njegovi pristaše tvrde da će predsjednički sustav donijeti stabilnost.

Erdoganova vladajuća stranka, AKP, ima 316 od ukupno 550 glasova u parlamentu. Ustavni amandmani usvojeni su uz pomoć većine zastupnika krajnje desne Stranke nacionalističkog pokreta (MHP).

“Mi smo obavili naš posao. Sada prenosimo to pitanje… našem narodu”, rekao je nakon glasovanja u parlamentu premijer Binali Yildirim (AKP), a prenijela je državna novinska agencija Anadolija.

Paket ustavni reformi među ostalim će ukinuti ured premijera, a predsjednik će postati čelnik vlade s ovlastima da imenuje i otpušta ministre. Uvest će se i funkcija potpredsjednika države.

Narodna republikanska stranka (CHP) lijevog centra glasovala je protiv novih mjera i osudila je promjenu režima priopćivši da će parlament oslabiti.

Kemal Kilicdaroglu, čelnik CHP-a, rekao je da je “parlament iznevjerio svoju povijest”, dodajući da bi narod mogao ispraviti tu pogrešku na referendumu.

Aykut Erdogdu, zastupnik CHP-a u parlamentu, upozorio je na Twitteru da “zemlja bez zakona i demokracije ne dobija strana ulaganja… lokalni investitori odlaze… a nezaposlenost i siromaštvo postaju široko rasprostranjeni”.

Ljevičarska prokurdska Narodna demokratska stranka (HDP)  bojkotirala je glasovanje u parlamentu nakon što je uhićeno vodstvo stranke.

Ako ustavne promjene prođu na referendumu, Turska će prvi put u povijesti imati formalni predsjednički sustav.

Po novom ustavu, predsjednik države neće morati napustiti svoju političku stranku, kao što je sada slučaj iako je Erdogan suosnivač AKP-a.

Predsjednik će imati pravo na dva petogodišnja mandata, ali se u to vjerojatno ne bi računao Erdoganov postojeći mandat, što znači da bi u teoriji mogao ostati na vlasti do 2029. godine.

Očekuje se da će Erdogan u iduća dva tjedna potpisati paket ustavnih reformi nakon čega se otvara put za održavanje referenduma. Za prolazak ustavnih reformi na referendumu potrebna je obična većina.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)