Šveđani zasluženo u četvrtfinalu

epa06861229 Emil Forsberg of Sweden (R) reacts with Mikael Lustig of Sweden (C) after scoring the 1-0 during the FIFA World Cup 2018 round of 16 soccer match between Sweden and Switzerland in St.Petersburg, Russia, 03 July 2018.

(RESTRICTIONS APPLY: Editorial Use Only, not used in association with any commercial entity - Images must not be used in any form of alert service or push service of any kind including via mobile alert services, downloads to mobile devices or MMS messaging - Images must appear as still images and must not emulate match action video footage - No alteration is made to, and no text or image is superimposed over, any published image which: (a) intentionally obscures or removes a sponsor identification image; or (b) adds or overlays the commercial identification of any third party which is not officially associated with the FIFA World Cup)  EPA/GEORGI LICOVSKI   EDITORIAL USE ONLY

Nogometna reprezentacija Švedske plasirala se u utorak u četvrtfinale Svjetskog prvenstva zahvaljujući 1-0 (0-0) pobjedi protiv Švicarske u susretu osmine finala igranom u Sankt Peterburgu. Jedini gol na utakmici postigao je Emil Forsberg u 66. minuti.

Iako je Švicarska u prvom poluvremenu imali veći posjed lopte, bolje prigode imali su Šveđani, a prva im se ukazala u 8. minuti. Toivonen je odlično uposlio Marcusa Berga u 16-ercu, ali njegov udarac završio je pored gola. Novi pokušaj Berga uslijedio je u 28. minuti, kada je sa 13 metara opalio volej, ali vratar Sommer odlično brani.

No, najbolju prigodu Šveđani su imali u 41. minuti. Lustig je ubacio na drugu vratnicu, a veznjak Albin Ekdal ostao je sam na pet metara, no njegov šut iz prve odlazi iznad gola.

Švicarci su u prvih 45 minuta složili samo jednu opasnu situaciju. Nakon duplog pasa Džemailija i Zubera, sa 14 metara opalio je Džemaili, ali lopta odlazi iznad  gola.

Prva prava prigoda u drugom poluvremenu, u 66. minuti, rezultirala je pogotkom. Najbolji švedski igrač Emil Forsberg opalio je sa 17 metara, lopta je okrznula švicarskog stopera Akanjija i prevarivši vratara Sommera završila je u mreži.

Nakon primljenog pogotka Švicarci su navalili na švedski gol i uspjeli su dva puta zaprijetiti. U 79. minuti,  nakon kornera, Breel Embolo je pucao glavom, ali Forsberg, koji je stajao uz drugu stativu, zaustavlja loptu. A u sudačkoj nadoknadi (90+1) Rodriguez je ubacio na prvu stativu, a Seferovićev pokušaj glavom ide u ruke vrataru  Olsenu.

U trečoj minuti sudačke nadoknade Šveđani su u kontranapadu mogli zabiti i drugi pogodak. Martin Olsson jurio je sam prema švicarskom golu, ali ga je Michael Lang oborio na rubu 16-erca. Sudac Skomina prvo je pokazao na bijelu točku, ali nakon provjere na VAR-u vidjelo se da je prekršaj bio nekoliko centimetara izvan kaznenog prostora, pa je Lang dobio crveni karton, a Šveđani slobodan udarac koji je obranio Sommer.
Švedska će u četvrtfinalu 7. srpnja u Samari igrati protiv pobjednika utakmice Kolumbija – Engleska, koja se igra večeras u 20 sati u Moskvi.
ŠVEDSKA – ŠVICARSKA 1-0
ŠVEDSKA: Olsen, Lustig (Krafth 82), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson, Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (M. Olsson 82), Berg (Thelin 90+1), Toivonen.
ŠVICARSKA: Sommer, Lang, Djourou, Akanji, R. Rodriguez, Shaqiri, Behrami, Džemaili (Seferović 73), Xhaka, Zuber (Embolo 73), Drmić.
CRVENI KARTON: Michael Lang (Švicarska, 90+4)
STRIJELCI: 1-0 Emil Forsberg (66).
SUDAC: Damir Skomina (Slovenija)
STADION: Krestovski
GLEDATELJA: 64.000