STRATEŠKI PROJEKT: “Uklanjanje eksplozivnih ostataka rata”

Autor:

Karlovac, 11.9.2015 - Razminiranjem 1.2 milijuna èetvornih metara  u opæini Josipdol  poèela je u petak realizacija projekta "Razminiranje poljoprivrednog zemljišta iz programa ruralnog razvoja" za devet županija, za što je Ministarstvo poljoprivrede od Euroskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj dobilo ukupno 75 milijuna eura, od èega je za šest lokaliteta Karlovaèkoj županiji dodjeljeno 28,9 milijuna kuna.
foto HINA/ Mladen VOLARIÆ/ ua

Projekt “Uklanjanje eksplozivnih ostataka rata“ na području hrvatsko-mađarske granice strateški je projekt unutar Programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska 2014. – 2020 vrijedan 3,5 milijuna eura, a s 85 posto bespovratno se financira sredstvima EU fondova, istaknuto je u ponedjeljak u Belišću na uvodnoj konferenciji o tom projektu.

Projekt provode Hrvatski centar za razminiranje (HCR) s mađarskim partnerima, Policijskom upravom mađarske Županije Baranya i Nacionalnim parkom “Dunav-Drava”, a rok završetka je kraj svibnja 2018. godine.

U Hrvatskoj će se provedbom projekta u cijelosti ukloniti minska opasnost na području baranjske općine Draž te minska polja uz Dravu, od granice kod Donjeg Miholjca do Belišća, što je od velikog značaja za lokalno stanovništvo s obje strane granice te preduvjet daljnjeg razvoja turističko-gospodarskih aktivnosti prekograničnog područja.

Ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac istaknula je kako je taj strateški projekt korak dalje u razmniniranju tog dijela Osječko-baranjske županije  Podsjetila je da je  Ministarstvo putem Središnje agencije za finaciranje i ugovaranje EU projekata (SAFU) od 2006. ugovorilo deset projekata razminiranja, u osam županija koje su bile pogođene ratom, vrijednih oko 190 milijuna kuna.
Kao ministrica dat ću sve od sebe da u razgovorima s Europskom komisijom ukažem na problem minski sumnjivih područja, koja još uvijek postoje u Hrvatskoj. To je veliki problem za naše stanovništvo i na tome trebamo inzistirati, poručila je Žalac

Ravnatelj HCR-a Dražen Jakopec upozorio je kako u Hrvatskoj na području devet županija još ima 433 četvornih kilometra minski sumnjivog prostrora, gdje je,  po podatcima  HCR-a, oko 43 tisuće minsko-eksploivnih sredstava.  Podsjetio je kako su u Hrvatskoj od 1996 do 2016. od mina poginule 202 osobe te najavio kako će ove godine, ako to vremenske prilike budu dopustile, završiti razminiranje svih poljoprivrednih povrišina u Osječko-baranjskoj županiji. Dodao je kako u  županiji još ima oko 50 četvornih kilometara minski sumnjivog prostora te da se realizacijom projekata kreće u završnu fazu razminiranja županije, jer bi se iduće godine, ako se iskoriste sredstva kohezijskih fondova, krenulo u razminiranje u parku Mura-Drava te Parku prirode “Kopački rit”, čime bi se prepolovio minski sumnjiv prostor  županije.
Gradonačelnik Belišća Dinko Burić upozorio je kako na gradskom području još uvijek ima više od dva i pol četvorna kilometra minski sumnjivog prostora te da za lokalnu samoupravu to već odavno nije samo sigurnosno pitanje već i pitanje budućeg gospodarskog razvoja.

Mađarski veleposlanik u Hrvatskoj  József Zoltán Magyar ocijenio je kako je to početak  projekta u duhu jačanja europske i prekogranične suradnje, što je iznimno važno u trenutku kada se EU bavi sudbosnonim pitanjima, na koja se pokušava pronaći odgovor. Europa može ostati jedinstvena samo putem kohezije i dobro je kada prekogranična suradnja može iznjedriti ovako korisne projekte, kazao je Magyar.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)