‘Strahote i mrak Holokausta vidljivi su i danas’

Autor:

Saša Zinaja

Sve do jeseni 1944. u nacističkom logoru u češkom Theresienstadtu židovska djeca izvodila su operu ‘Brundibár’. U povodu Dana sjećanja na Holokaust u budućem Centru tolerancije bit će izvedena hrvatska premijera te opere kojom se prije svega želi educirati mlade o užasima totalitarnih režima

Upovodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta koji se u svijetu obilježava 27. siječnja, u produkciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na Holokaust premijerno će biti praizvedena opera “Brundibár” u režiji Krešimira Dolenčića. Mjesto izvedbe je vanjski prostor stare uljare, u ulici Ljudevita Posavskog 32 E, budući Centar tolerancije u gradu Zagrebu.

“Opera ‘Bundibar’ bajkovita je priča koja u sebi nosi sjećanje na djecu koja su iskusila zločine Holokausta i njen duh leži u njenoj povijesti, koja nosi dublji značaj od jednostrane priče o dobru i zlu. Ona predstavlja moć glazbe i umjetnosti koja se izdiže iznad najgorih životnih situacija”, piše na pozivnici za hrvatsku praizvedbu. To je svjedočanstvo koje seže u doba nacističkog režima i govori o okolnostima u kojima je ta opera izvođena, u židovskom getu Terezínu odnosno Terezienstadtu, šezdesetak kilometara od Praga, odakle su sve do kraja 1944. tisuće čeških Židova odvođene u koncentracijske logore, gdje su bili masovno pogubljeni…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.