SP PLIVANJE: Hrvatski rekord Saemundssona

FaH

Hrvatski plivač Sven Arnar Saemundsson za više od dvije sekunde popravio je svoj državni rekord na 400 m slobodno, ali mu to nije bilo dovoljno za plasman u finale prvog dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u ruskom Kazanju.

Saemundsson je s vremenom 3:55.43 osvojio drugo mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini, no to mu je bilo dovoljno za osvajanje 45. mjesta u konkurenciji 68 plivača. Za plasman u finale trebalo je plivati 3:47.19, što je nedostižan rezultat za hrvatske plilvače.
  • Od hrvatskih predstavnika u ponedjeljak će nastupiti Matea Samardžić u kvalifikacijama na 100 m leđno i Ana Radić na 100 m prsno.
No, nedostižan je bio i za neke od najvećih favorita za odličja, poput svjetskog juniorskog rekordera Macka Hortona koji je ostvario tek 11. vrijeme u kvalifikacijama, zaostavši 18 stotinki za osmoplasiranim Nijemcem Rappom. Australija neće imati predstavnika u finalu, jer je David McKeon bio samo stotinku brži od Hortona.
U nedjelju su od hrvatskih predstavnika nastupili još i Mario Todorović na 50 m leptir te Ana Radić na 200 m mješovito. Todorović je s vremenom 24.00 osvojio 25. mjesto u konkurenciji 80 plivača. Za mjesto u polufinalu trebalo je plivati 23.67. Najbrži je u kvalifikacijama bio Francuz Florent Manadou (23.15).
Ana Radić je s vremenom 2:17.04 osvojila 29. mjesto među 39 plivačica u disciplini 200 m mješovito, a njezin je rezultat za 23 stotinke sekunde bolji od onog s kojim je izborila nastup na SP-u. Za plasman u polufinale trebalo je plivati gotovo četiri sekunde brže. Mađarica Katinka Hosszu bila je najbrža u kvalifikacijama te postavila novi europski rekord (2:07.30).