SP PLIVANJE Četvero novih prvaka

U sve četiri pojedinačne discipline u kojima su se u srijedu dijelila odličja na Svjetskom prvenstvu u plivanju u Budimpešti naslove su osvojili plivači koja su to prva pojedinačna zlata na svjetskim prvenstvima u karijeri.

U prestižnoj utrci na 100 metara slobodno za plivače slavio je 20-godišnji Amerikanac Caeleb Dressel s vremenom od 47.17 sekundi. Dressel je silovitim finišem daleko iza sebe ostavio konkurenciju. U velikoj borbi za srebro na kraju je najbolji bio Amerikanac Nathan Adrian sa 47.87, dvije stotinke zaostao je brončani Francuz Mehdy Metella, dok je Australac Cameron McEvoy ostao bez medalje iako je za Adrianom zaostao samo pet stotinki.

Za Dressela je ovo već treće zlato u Budimpešti, ali prva dva je osvojio u štafetnim utrkama.

Na 200 metara mješovito slavio je 23-godišnji Amerikanac Chase Kalisz sa 1:55.56 ispred Japanca Kosukea Hagina sa 1:56.01 i Kineza Wanga Shuna sa 1:56.28. Za Kalisza je ovo prva medalja na 200m mješovito, dosada je osvajao medalje na dvostruko dužoj dionici, srebrna na SP u Barceloni 2013. i OI u Riju 2016. te broncu 2015. u Kazanu. Hagino je bio srebrni i lani u Riju te u Barceloni 2013.

Španjolka Mireia Belmonte (26) je naslovu olimpijske pobjednice na 200m leptir pridodala i svjetski naslov. Belmonte je u završnici odoljela napadu Njemice Franziske Hentke i rub bazena dotaknula u vremenu 2:05.26 minuta, 13 stotinki ispred Hentke. Domaće navijače razveselila je Katinka Hosszu koja je osvojila broncu sa 2:06.02.

Brazilka Etiene Medeiros (26) bila je najbrža na 50m leđno, ona je sa 27.14 za jednu stotinku nadmašila srebrnu Kineskinju Fu Yuanhui, dok je iskusna Bjeloruskinja Aleksandra Herasimenija osvojila još jednu medalju u bogatoj karijeri, brončanu sa 27.23.

Američka ženska štafeta na 4x200m slobodno po sedmi je put zaredom osvojila svjetski naslov. U finalu su nastupile Leah Smith, Mallory Comerford, Melanie Margalis i Katie Ledecky koje su sa 7:43.39 minuta za 1.57 sekundi bile brže od srebrnih Kineskinja, dok su brončane Australke zaostale 5.12 sekundi.