SP atletika: Mare Dibaba osvojila zlato u maratonu

Lintao Zhang/Getty Images for IAAF

Etiopljanka Mare Dibaba (25) osvojila je naslov svjetske prvakinje u maratonu na SP u atletici u Pekingu, ona je u uzbudljivoj završnici u sprintu nadvisila srebrnu Kenijku Helah Kiprop (30), dok je do bronce stigla azijska prvakinja Eunice Kirwa (31), rođena Kenijka koja nastupa za Bahrein.

Dibaba je ciljem prošla u vremenu od 2:27:35 sati, sekundu ispred Kiprop, te je tako postala prva Etiopljanka s naslovom svjetske prvakinje u najdužoj trkačkoj disciplini. Brončana Kirwa na cilj je stigla četiri sekunde iza pobjednice.

“Tek nakon 40 kilometara pokušala sam napasti, došlča sam na čelo skupine jer sam željela imati kontrolu nad situacijom, a kada smo stigli na stadion dala sam sve od sebe i uspjela pobijediti”, izjavila je Dibaba.

Nakon 40 pretrčanih kilometara u vodećoj je skupini bilo još pet trkačica, a među njima i braniteljica naslova iz Moskve otprije dvije godine, te Daegua iz 2011., Kenijka Edna Kiplagat (35), ali ovoga puta ova iskusna trkačica nije imala snage za brzu završnicu, te je na kraju završila na petom mjestu sa 43 sekunde zaostatka za pobjednicom.