Sloboda medija u svijetu pada, hrvatski mediji djelomično slobodni

Autor:

epa04499490 An elderly woman with a symbolic sealed mouth attend a rally in support of freedom of speech in Moscow, Russia, 22 November 2014. The protest organized by the social and political activists media groups, is held in support of freedom of speech, against the pressure on the media and journalists.  EPA/YURI KOCHETKOV

Sloboda medija 2016. je u svijetu pala na najnižu razinu u trinaest godina, novinarima i novinskim kućama u demokratskim se državama prijeti, a u autoritarnim ih se kontrolira, objavila je američka organizacija Freedom House koja medije u Hrvatskoj svrstava među djelomično slobodne.

Oko 45 posto svjetske populacije živi u državama u kojima ne postoji sloboda medija, ističe Freedom House. Samo 13 posto populacije uživa medijsku slobodu odnosno živi u okruženju u kojem je političko izvještavanje snažno, sigurnost novinara zagarantirana, državna intervencija u medije minimalna, a medijske kuće nisu pod pravosudnim ili ekonomskim pritiskom.

Na skali od jedan do 100, na kojoj jedan predstavlja najveću, a 100 najmanju slobodu medija, najbolje rezultate zabilježili su Norveška s osam, te Švedska i Nizozemska s 11 bodova. Od četrnaest najbolje pozicioniranih država trinaest se nalazi u Europi.

Države i teritoriji s najgorim rezultatom su Azerbajdžan, Krim, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Iran, Sjeverna Koreja, Sirija, Turkmenistan i Uzbekistan. Najgore ocijenjena država u Europi je Makedonija.

Hrvatska je ocijenjena s 41 bodom, što je bod manje u odnosu na prošlu godinu, odnosno zabilježen je rast slobode. Usprkos tome, Freedom House hrvatske medije i dalje smatra djelomično slobodnima, a u tu kategoriju su stavljene i države poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Poljske, Ukrajine, Grčke, Indije, Italije i Izraela.

Hrvatska je najbolju ocjenu dobila za pravno okruženje, 9 od 30 bodova, dok je za političko okruženje dobila 17 od 40, a za ekonomsko 15 od 30 bodova.

Najveći pad slobode medija od prošle godine dogodio se u Turskoj, Poljskoj, Burundiju, Boliviji, Srbiji i Mađarskoj. Među većim državama čiji mediji nisu slobodni ističu se Rusija, Kina, Meksiko, Egipat i Saudijska Arabija.

Freedom House ističe kako su Rusija i Kina uvele nove mjere kako bi jače kontrolirale medije, a da Rusija svoj utjecaj pokušava manifestirati i izvan svojih granica. Ta organizacija dodaje kako političari u demokracijama poput Poljske i Mađarske potkopavaju tradicionalne medije, utječu na javne televizije i pomažu savezničkim medijskim kućama, a dužnosnici u autoritarnim okruženjima poput Turske, Etiopije i Venezuele koriste političke ili društvene nemire kako bi pod tim izgovorom gušile neovisne ili oporbene novinare.

Istraživanje Freedom Housea o slobodi medija provodi se svake godine od 1980., a na njemu radi više od 90 analitičara koji podatke crpe iz rada na terenu, poslovnih kontakata, izvještaja iz lokalnih i međunarodnih nevladinih organizacija, izvještaja vlada i multilateralnih tijela, te domaćih i međunarodnih medijskih kuća. Razina slobode medija u svakoj državi i na svakom teritoriju evaluira se kroz 23 metodološka pitanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)