Slijedi li Plenkovićev obračun s Brkićem i Stierom?

Autor:

Je li stavljanjem na dnevni red ratifikacije Istanbulske konvencije na sjednicu vlade premijer Andrej Plenković smišljeno ušao u konačan obračun sa svojim neistomišljenicima iz stranke oličenima u Davoru Ivi Stieru, Milijanu Brkiću, Miri Kovaču i Ivani Maletić, u desnom, konzervativnom krilu HDZ-a još nisu posve sigurni. Nisu sigurni ni bi li to moglo dovesti do smjene s visokih stranačkih dužnosti Brkića, Stiera i Kovača, koji su na predsjedništvu stranke održanom u utorak, zajedno s Ivanom Maletić, Darkom Milinovićem i Antonom Klimanom, glasali protiv ratifikacije Istanbulske konvencije. Međutim, vjeruju da se na taj radikalni potez Plenković ipak neće odlučiti. Za sada osluškuju što će se dogoditi, ali činjenica je da ih je Plenković iznenadio i dočekao nespremne. Još uvijek nisu sigurni ni u to je li o toj svojoj namjeri – upućivanju Istanbulske konvencije u saborsku proceduru, Plenković uopće unaprijed obavijestio i svog najbližeg suradnika, predsjednika sabora Gordana Jandrokovića ili je i njega, baš kao i njih, iznenadio. Ne osporavaju, međutim, da se u HDZ ozbiljno uvukla nestabilnost, po njima, na “posve nebitnom pitanju”.

Rezervni položaj za odlazak u Europsku komisiju u Bruxelles, ako ne baš kao njen budući predsjednik, onda sigurno kao najvjerojatniji povjerenik, koji bi na tom položaju zamijenio Nevena Mimicu iz SDP-a. Napokon, četvrti, time će pomoći i kompromitiranom čelniku HNS-a Ivanu Vrdoljaku da donekle održi glavu iznad vode na hrvatskoj političkoj pozornici.

Protivnici Istanbulske konvencije u HDZ-u uvjereni su da se Istanbulska konvencija kao tema “bez ikakvog ozbiljnog razloga nametnula hrvatskoj javnosti” i da ima ulogu smokvinog lista za izbjegavanje  ozbiljnijih tema u hrvatskom društvu, koja zaslužuju daleko veću pozornost, potvrđeno je Nacionalu upravo iz desnih krugova HDZ-a, koji se, doduše, još nisu okupili u konzistentnu skupinu oformljenu za zajedničko djelovanje protiv Plenkovića. Svi oni međusobno “korektno surađuju kao kolege u stranci”, ali ništa više od toga, potvrdili su Nacionalu neki od sugovornika iz krugova njima bliskih suradnika.

Trenutačno, kako tvrde, a što je javno rekao i zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić, uopće ne pomišljaju upustiti se u eventualno rušenje vlastite, HDZ-ove vlade ocjenjujući da se više neće dogoditi slična situacija kao kada je pala bivša njihova vlada s nestranačkim premijerom Tihomirom Oreškovićem. Pitanje je sada mogu li uopće organizirati i unutarstranački referendum u HDZ-u o Istanbulskoj konvenciji za što se prvi javno založio Davor Stier. Premijer Andrej Plenković takvu je mogućnost već rezolutno odbacio.

Protivnici Istanbulske konvencije u Predsjedništvu HDZ-a i dalje smatraju da nije bilo razloga da se ta tema upućuje na sjedniciu Vlade, a još manje da se uputi u saborsku proceduru. Smatraju da je Plenković najprije sam odredio smjer događaja, a tek je potom o Istanbulskoj konvenciji raspravljalo vodstvo stranke.

Iz krugova Davora Ive Stiera tvrde da on uopće ne bi slao pismo članovima stranke da se protivi davanju potpore tom dokumentu da je znao da će o njoj biti rasprave na predsjedništvu HDZ-a prije nego što je u pratnji predsjednice Kolinde Grabar Kitarović krenuo na put u Argentinu, zemlju u kojoj je rođen. Kako je objasnio u bliskom krugu svojih suradnika, ovaj put učinio je ono isto što je napravio zajedno sa svim HDZ-ovim zastupnicima u Europskom parlamentu, kada je s Andrejom Plenkovićem, Ivanom Maletić i Dubravkom Šuicom kao eurozastupnik uputio pismo bivšem vodstvu HDZ-a na čelu s Tomislavom Karamarkom kada je pala HDZ-ova vlada Tihomera Oreškovića, a Tomislav Karamarko morao napustiti čelni položaj u HDZ-u.

Stier sada, međutim, kako kažu Nacionalovi izvori, ne očekuje da bi mogla pasti Plenkovićeva vlada, niti to priželjkuje. Sličnog je stava i ostatak ekipe iz konzervativne struje HDZ-a. Njihov daljnji utjecaj u stranci mogao bi ovisiti i o odazivu na subotnji prosvjed protiv Istanbulske konferencije u organizaciji pojedinih udruga, kada će se vidjeti je li to uistinu pitanje koje može mobilizirati velik dio hrvatske javnosti protiv Vladina prijedloga.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.