ŠEHIĆ ‘Žal za prošlošću je legitimna, ali više me zanima preživljavanje’

Autor:

 DŽENAT DREKOVIĆ

Bosanskohercegovački književnik i novinar Faruk Šehić, kojeg kritika naziva predvodnikom tzv. pregažene generacije, gostuje na Festivalu svjetske književnosti u Zagrebu u rujnu. Govori o situaciji u BiH, odnosu te države i Hrvatske, kao i svakodnevnim borbama običnih ljudi

Na Festivalu svjetske književnosti koji će se od 2. do 8. rujna događati u Zagrebu i Splitu, knjigom „Priče sa satnim mehanizmom“ predstavit će se 48-godišnji Faruk Šehić, bosanskohercegovački književnik i novinar. Dobitnik je Nagrade Europske unije za književnost za „Knjigu o Uni“ 2013. godine. Rođen je u Bihaću, a živio u Bosanskoj Krupi i Tripoliju, a nakon studija, u vrijeme izbijanja velikosrpske agresije na BiH, postao je pripadnik 5. korpusa Armije BiH, u kojem je služio od 1992. do 1995. Poeziju, prozu, eseje te likovne i književne kritike objavljuje od 1998. Književna kritika smatra ga jednim od najdarovitijih mlađih pisaca iz Bosne i Hercegovine i predvodnikom tzv. pregažene generacije.

NACIONAL: Uskoro ćete na Festivalu svjetske književnosti predstaviti novu knjigu, zbirku priča „Priče sa satnim mehanizmom“. Što vas je inspiriralo za ovu knjigu? Ili vas možda uopće ne bih to trebala pitati jer ste rekli da za vas inspiracija kao pojam ne postoji, nego je to rezultat velikog rada?

Vjerojatno postoji to nešto što zovemo inspiracijom, neki početni udar, bljesak neke slike, ideje; scena u umu pisca. Može to biti i miris, može biti refren pjesme s radija. Ta knjiga nastala je kao plod napisanih priča za različite magazine, novine, festivalske zbornike, književne časopise. Vremenom sam to stavio u jedan fajl i počeo zamišljati kao knjigu. Počeo sam uspostavljati veze između priča, tražiti te skrivene niti koje ih vežu u cjelinu, premda knjiga priča i ne mora biti čvrsta cjelina, ali u knjigu moram biti duboko uvjeren. Onda sam reispisivao mnoge priče jer su funkcionirale u vrijeme kada sam ih pisao, ali poslije mi nisu bile dovoljno dobre. Zatim sam napisao pet, šest novih priča i to je postajalo knjiga koja treba imati svoj smisao i svrhu…

Pročitajte više u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.