Šarec želi sastaviti svoju vladajuću koaliciju

Autor:

epa06273123 A person on rollerblades passes an election poster showing Borut Pahor, current President of Slovenia and Independent candidate for the Slovenian Presidential Elections 2017, in Ljubljana, Slovenia, 18 October 2017. The Slovenian Presidential Elections take place in Slovenia on 22 October 2017.  EPA/IGOR KUPLJENIK

Marjan Šarec čija je kandidatska lista na nedjeljnim parlamentarnim izborima u Sloveniji osvojila drugi najveći broj mandata u novom parlamentu, ali dvostruko manje od relativnog pobjednika, stranke Janeza Janše, namjerava najkasnije u petak svim strankama osim Janšine uputiti pismeni prijedlog o suradnji oko nekoliko ključnih programskih točaka koji bi omogućili formiranje nove vlade lijevog centra, objavili su u srijedu popodne slovenski mediji.

O budućoj programskoj suradnji Šarec je ovih dana već razgovarao sa predsjednikom Stranke modernog centra (SMC) Mirom Cerarom koji je do formirranja nove vlade i dalje njen tehnički predsjednik, ali i strankom bivše premijerke Alenke Bratušek (SAB), a očekuje se da bi na to još danas mogle reagirati i neke druge stranke, objavio je mariborski list “Večer”.
Predsjednik Borut Pahor pozvao je za četvrtak relativnog pobjednika izbora Janšu na “neformalni sastanak” kako bi razgovarali o nastaloj situaciji nakon izbora i mogućnostima za formiranje vlade, a već je odlučio da će prvome dati mogućnost Janši i njegovoj Slovenskoj demokratskoj stranci, s obzirom na uobičajenu praksu da se mandat najprije ponudi izbornom pobjedniku.
Janša je inače izrazio želju da o suradnji i mogućim koalicijama razgovara sa svim strankama koje su dobile zastupnike u parlamentu, ali i priznao da će to biti teško s obzirom da je većina ostalih stranaka već najavila da s njime ne želi koalirati.
Janša je kazao da je u interesu svih da se formira stabilna vlada koja će se što prije pozabaviti “realnim problemima”, te izrazio sumnju da bi vlada bez njegove stranke o kojoj se možda razmišlja kao o alternativi bila legitimna, s obzirom da će SDS u parlamentu biti po broju zastupnika daleko najjača politička skupina.
U središnjoj osi te vlade bila bi tročlana koalicija premijera u odlasku Mire Cerara koja se raspala i prije raspisivanja izbora, kazao je Janša.
Vlada bez SDS-a ako se uzme u obzir izborni rezultat nije moguća, ali je moguće napraviti alternativu kao krinku za vladanje iza koje bi zapravo bili birokratski lobiji i tajkunski kapital, kazao je Janša na kojega lete kritike većine oponenata da se udaljio od umjerenog konzervativizma i postao ekstremni desničar koji bi mogao “orbanizirati” Sloveniju i importirati neliberalni tip demokracije blizak modelu mađarskog premijera Viktora Orbana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.