Sanader u aferi Hypo nepravomoćno osuđen na 2,5 godine zatvora

Autor:

Zagreb, 22.10.2018 - Bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader na Županijskom sudu, prije izricanja presude za primanje provizije u ratno doba od austrijske Hypo banke, za što je veæ bio osuðen, ali je presudu ukinuo Ustavni sud.
foto HINA / Denis CERIÆ /dc

Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader u ponedjeljak je na zagrebačkom Županijskom sudu proglašen krivim za ratno profiterstvo u aferi Hypo te je nepravomoćno osuđen na dvije i pol godine zatvora.

Sutkinja Jasna Galešić rekla je kako je Sanader prilikom pregovora o uvjetima zajma dogovorio da mu Hypo banka isplati proviziju u gotovini i to u visini od pet posto zajma, što je iznosilo ukupno oko sedam milijuna šilinga, te se presudom nalaže oduzimanje 3,6 milijuna kuna provizije,  nepripadne koristi koju je Sanader na taj način stekao.

“Iskoristio je svoj položaj i ovlasti te počinio djela protiv službene dužnosti i ratnog profiterstva. Za kazneno djelo protiv službene dužnosti i ratnog profiterstva izriče mu se kazna zatvora u trajanju od 2 godine i šest mjeseci. U kaznu se ubraja i vrijeme provedeno u pritvoru. U državni proračun mora vratiti imovinsku korist koju je protupravno pribavio, dakle 3,6 milijuna kuna. U roku od 15 dana kad presuda postane pravomoćna dužan je podmiriti troškove postupka u iznosi od 6452 kuna, odnosno ukupno 11,542 kune”, rekla je sutkinja.

Sutkinja Galešić navela je i kako ova presuda ima presedansko značenje jer se radi o prvoj presudi za ratno profiterstvo.

“Plaćanje je dogovorio s članom Uprave Hypo banke. Hypo banka je nakon toga imala niz poslova s drugim tvrtkama, Inom, Dionom i drugima. Da je optuženik pritom iskorištavao ratno stanje proizlazi i iz činjenice da je od kraja ’94 do 2.3.95. dogovarao posao i to kad je zemlja bila u teškoj gospodarskoj situaciji. Kreditni rejting bio je nizak, a država se brinula o oko 630.000 prognanika. Hrvatskoj su tad ostale samo dvije zgrade veleposlanstava, od kojih je jedna bila u Beču, a druga u Čileu. I zato je bilo potrebno kupiti zgrade veleposlanstva u svijetu te uzimanje zajma za njih. Jasno je da je on iskoristio ratno stanje. Povrijedio je demokratske tekovine društva kako bi si pribavio značajnu imovinsku korist”, rekla je sutkinja u obrazloženju presude.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.