SAD svrstao Kinu među najteže počinitelje krijumčarenja ljudima

Autor:

epa06047751 Red Cross workers attend to some of the 72 migrants rescued at sea off the coast of Alboran Island as they arrive in the port of Motril, Spain, 24 June 2017.  EPA/Miguel_Paquet

Američki State Department svrstao je u utorak Kinu na svoj svjetski popis najgorih počinitelja u krijumčarenju ljudima i prisilnom radu, a taj bi potez mogao pojačati napetosti s Pekingom koje su se ublažile za vrijeme Donalda Trumpa.

Trump je sve više nezadovoljan kineskim nedjelovanjem u pogledu Sjeverne Koreje i bilateralnih trgovinskih pitanja i sada razmatra moguće trgovinske mjere protiv Pekinga, rekla su tri vladina dužnosnika.

Mianmar se poboljšao te došao na razinu 2 na tom popisu, među zemlje koje zaslužuju poseban nadzor, s bivše razine 3, koja označava zemlje  koje ne ispunjavaju minimum američkih standarda te ne poduzimaju napore da to učine.

Afganistan, Malezija i Katar pomaknule su se na razinu 2, među zemlje koje su poduzele znatne napore da ispune standarde.

Razina 1 označava zemlje koje ispunjavaju američke standarde.

U izvješću se navodi da je Kina osudila manje krijumčara ljudi u 12 mjeseci sa završetkom s 31. ožujkom nego prošle godine, prisilno vratila u domovinu Sjevernokorejce bez ispitivanja znakova za krijumčarenje ljudi te slučajeve prisilnog rada rješavala kao administrativne umjesto da su počinitelji kazneno gonjeni.

“Kina je pala na razinu 3 u ovogodišnjem izvješću  djelomice i stoga što nije poduzela ozbiljne korake  da okonča vlastito suučesništvo u krijumčarenju, uključujući prisilne radnike iz Sjeverne Koreje  koji su smješteni u Kini”, rekao je državni tajnik Rex Tillerson dok je predstavljao izvješće.

Hrvatsku je State Department u svojem izvješću ostavio na razini 2 jer još uvijek ne ispunjava minimum standarda u nekoliko ključnih područja za uklanjanje trgovine ljudima mada čini znatne napore da to postigne. Hrvatskim vlastima se zamjera što sudci izriču lake kazne za prisilni rad i trgovinu ženama radi seksualnog iskorištavanja te da često odbacuju svjedočenja žrtava kao nepouzdana. Nacionalni odbor za koordinaciju borbe protiv trgovine ljudima nije se sastao 2016., a akcijski plan zemlje i dalje je u nastanku, navodi State Department.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)