SAD poziva na siguran povratak Rohindža u Mjanmar

Autor:

epa06198395 Rohingya women sit in front of their makeshift shelters in a camp in Ukhiya, Cox's Bazar, Bangladesh, 11 September 2017. Rohingya refugees experience huge problems to find shelters as they stay on the streets, inside small forest and in the newly built refugee camps. According to United Nations more than 270,000 Rohingya refugees have fled Myanmar from violence over the last few weeks, most trying to cross the border and reach Bangladesh. International organizations have reported claims of human rights violations and summary executions allegedly carried out by the Myanmar army.  EPA/ABIR ABDULLAH

Mjanmar mora stvoriti okruženje pogodno za siguran povratak stotina tisuća Rohindža muslimana koji su prešli u Bangladeš u bijegu od mjanmarske vojske, rekao je u subotu visoki američki dužnosnik.

“Oni (Mjanmar) su odgovorni za pokretanje tog procesa i jamčenje sigurnog i zaštićenog prostora da se ljudi dobrovoljno vrate”, rekao je u subotu novinarima u Daki Simon Henshaw, vršitej dužnosti pomoćnika američkog državnog tajnika za pitanje migracija.

Procjenjuje se da je u Bangladeš pobjeglo 607.320 Rohindža kako bi se spasili od ofenzive mjanmarske vojske protiv muslimanskih pobunjenika koji su 25. kolovoza izveli napade na niz policijskih postaja i vojnih baza.

Kako bi se upoznao sa stanjem na terenu, Henshaw je u petak posjetio okrug Cox’s Bazar na jugoistoku Bangladeša gdje i dalje traje priljev Rohindža.

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) tvrdi da je do petka navečer granicu prešlo 4 tisuće izbjeglica u 48 sati.

Traumatizirani, gladni i u strahu za svoje živote, izbjeglice kampiraju na otvorenom na ničijoj zemlji između dviju država, priopćio je IOM.

Američki dužnosnik je situaciju opisao kao složenu, te je naglasio nužnost istrage navoda o zločinima u mjanmarskoj pokrajini Rakhine.

Mjanmarsku je vlast pozvao da medijima i međunarodnim organizacijama dopusti pristup u tu saveznu državu koja je epicentar krize.

Sjedinjene Države su za krizu oko Rohindža izdvojile 32 milijuna dolara pomoći.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.