‘Ruralna područja u podređenom položaju u zdravstvenoj zaštiti’

Autor:

Vrgorac, 5.4.2018. - Ines Strenja Liniæ, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku posjetila je Vrgorac. Strenja Liniæ s gradonaèelnikom Vrgorca, Antom Praniæem obišla je Dom zdravlja u Vrgorcu, gdje je razgovarala s voditeljicom laboratorija Ljubicom Jerkušiæ, lijeènicima dr. Nadom Jelaviæ i dr. Pavom Petroviæem, te s dežurnom ekipom na Hitnoj pomoæi. Na fotografiji Ljubica Jerkušiæ, Ines Strenja Liniæ, Ante Praniæ.
foto HINA/ Jure DIVIÆ/ ml

Mostova szastupnica Ines Strenja Linić u četvrtak je kao predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku posjetila Vrgorac, gdje je izrazila nezadovoljstvo viđenim u Domu zdravlja sa zastarjelom opremom, upozorivši kako su ruralna područja u podređenom položaju što se tiče zdravstvene zaštite, a što, kaže, treba regulirati novim zakonom.

Strenja Linić je s vrgoračkim gradonačelnikom Antom Pranićem obišla Dom zdravlja, gdje je razgovarala s voditeljicom laboratorija Ljubicom Jerkušić, liječnicima Nadom Jelavić i Pavom Petrovićem, te s dežurnom ekipom na Hitnoj pomoći.

Nakon obilaska izrazila je nezadovoljstvo viđenim, poglavito zastarjelom opremom u laboratoriju za analizu krvi, upozorivši kako su ruralna područja Hrvatske, koja zauzimaju 73 posto teritorija države, u podređenom su položaju što se tiče zdravstvene zaštite. Taj se problem, naglasila je, mora regulirati novim zakonom.

“Mi imamo cijela područja u Slavoniji koja nemaju nositelje zdravstvenih timova, deficit zdravstvenih djelatnika još je izraženiji u Dalmatinskoj zagori, Baniji, Lici i Slavoniji i mislim da bi trebalo davati dodatak na plaću ljudima koji hoće raditi u tim područjima. Nije isto u Zagrebu gdje jedna medicinska sestra u jednoj zgradi obiđe 20 pacijenata, i u ovakvim područjima gdje ona treba voziti svojim autom i po sat vremena do pacijenta, a HZZO plaća DTP (dijagnostičko terapijsku posjetu) 46,50 kuna, isto i jednima i drugima”, poručila je.

Mostova zastupnica upozorila je i kako su mjesta i gradovi u Dalmatinskoj zagori daleko od zdravstvenih centara, pa kolima Hitne pomoći treba sat vremena do Splita, a u vrijeme turističke sezone i više kada su prometni čepovi na cestama.

Strenja Linić je ocijenila kako područja kao Vrgorac, u kojima buja razvoj ruralnog  turizma, a blizu su granice s BiH i imaju velike prometne gužve u sezoni, moraju imati helikoptere s timovima hitne medicinske pomoći.

“Za helikoptersku službu treba 70 milijuna kuna, no mi smo po Ustavu dužni osigurati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu svima, pa tako i ruralnim područjima”, naglasila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.