RJEŠAVANJE IZBJEGLIČKE KRIZE: Teški razgovori u Europi o migrantskoj strategiji

Autor:

epa05056994 Migrants and refugees wait to cross the Greek borders heading to FYROM, in Idomeni village, northern Greece, 06 December 2015. EU member states backed measures on 04 December 2015 to extend border controls within Europe's passport-free Schengen zone for up to two years if necessitated by the migration crisis and Greece's difficulties in controlling its external frontiers.  EPA/NIKOLAS GIAKOUMIDIS

Njemačka i Francuska predložile su da se graničnoj službi EU-a daju veće ovlasti, barem u teoriji, kako bi bez odobrenja Atene mogla patrolirali njezinim granicama, što ukazuje na zauzimanje tvrđeg stajališta u rješavanju migrantske krize u Europi.

Taj prijedlog, koji je prošlog tjedna poslan Europskoj komisiji, a koji je Reuters vidio u utorak, odnosio bi se na sve članice EU-a, a ne samo na Grčku. Motiviran je frustracijom što je nesposobnost Grčke da sama kontrolira dolazak migranata morskim putem izložila riziku schengenski sustav.

Čelnici EU-a, koji pokušavaju usuglasiti stavove dok su istovremeno suočeni s golemim pritiskom domaće javnosti, o krizi će ponovno razgovarati na summitu 17. prosinca. Diplomati očekuju da će vladama i migrantima uputiti poziv da se ponašaju u skladu s politikom zacrtanom u Bruxellesu.

U nacrtu zaključaka summita spominje se “hitno” uklanjanje nedostataka u kontroli granice i “mjere koje će obeshrabriti odbijanje registracije” imigranata, što su u rječniku EU-a  izrazi koji zapravo znače upotrebu sile i uhićenja.

Intenziviraju se i razgovori o “europeizaciji” obrane granica. “Frontex bi u iznimnim slučajevima mogao na granice rasporediti timove za brzo djelovanje, po svom vlastitom nahođenju i prema vlastitoj odgovornosti”, napisali su njemački i francuski ministar unutarnjih poslova Thomas De Maiziere i Bernard Cazeneuve Europskoj komisiji prošlog četvrtka.

Frontex je agencija EU-a koja koordinira upravljanje granicama, ali joj je za djelovanje potreban poziv neke članice Unije.

Europska komisija će idućeg tjedna vjerojatno odobriti taj plan, rekao je dužnosnik EU-a, kao dio paketa mjera koji uključuje novu Agenciju za europske granice i obalnu stražu, a koja se može rasporediti bez poziva određene države.

Grčki premijer Aleksis Cipras, ljevičar koji je u napetim odnosima s Europom zbog dužničke krize, ustraje da nacionalni zakon priječi autonomno patroliranje Frontexa grčkim granicama.

Atena je također skeptična prema suradnji s Turskom, s kojom je EU potpisao sporazum o pomoći u zamjenu za zadržavanje sirijskih izbjeglica. U središtu zabrinutosti EU-a je more između Grčke i Turske gdje bi pomorske patrole mogle djelovati bez obzira na stupanj suradnje Grčke, potrebne za djelovanje Frontexa na kopnu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)