‘Predsjednica je pokušala naći opravdanje za prijetnje novinarima i političarima’

Autor:

Tomislav Čuveljak

O govoru mržnje u elektroničkim medijima, problemima na HRT-u, cenzuri te prijetnjama otkazima novinarima i urednicima medija, govori Boris Bergant, član Međunarodne misije vodećih organizacija za zaštitu medijskih sloboda, koja je nedavno boravila u Hrvatskoj

Prošloga tjedna u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj boravila je Međunarodna misija vodećih organizacija za zaštitu medijskih sloboda. “Nije dobar znak to što u posljednje dvije godine dolazimo već drugi put”, rekao je Oliver Vujović, glavni tajnik Medijske organizacije jugoistočne Europe (SEEMO) u ime šesteročlanog izaslanstva u kojem su, osim njega, bili i predstavnici Europske federacije novinara (EFJ), Reportera bez granica (RSF), Europskog centra za slobodu tiska i medija (ECPMF), Europske radiodifuzijske unije (EBU) i Udruge europskih novinara (AEJ). Članovi izaslanstva složili su se da neki problemi uočeni prilikom posjete 2016. godine više nisu prisutni, ali da su se pojavili neki novi. Pozitivnim ocjenjuju bržu i efikasniju reakciju MUP-a na napade na novinare, pozivajući se pritom na podatak o većem broju riješenih slučajeva prijetnji i napada na novinare.

Izaslanstvo se susrelo s predsjednicom Republike Kolindom Grabar Kitarović, predstavnicima i novinarima različitih medija, a imalo je i sastanke s četvoricom veleposlanika akreditiranih u Hrvatskoj. U ime Vlade primila ih je ministrica kulture Nina Obuljen-Koržinek koja je, za razliku od svog prethodnika, ostavila dobar dojam: “Nakon sastanka s ministricom kulture izašao sam s pozitivnim osjećajem. Mislim da novinari od nje mogu očekivati podršku”, zaključio je glavni tajnik SEEMO-a Oliver Vujović i najavio objavu cjelovitog izvještaja o stanju u hrvatskim medijima za nekoliko tjedana…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.