POVRATAK IZBJEGLICA? Grčka će proglasiti Tursku sigurnom i onamo vraćati tražitelje azila

Autor:

epa05204975 Refugees stand between tents in a camp at the border between Greece and the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM), near Idomeni, northern Greece, 10 March 2016. After Slovenia, Croatia, Serbia and Macedonia have sealed their borders to the migration flow, tens of thousands of people are left stranded in Greece, where most migrants enter the European Union to continue on to countries in Europe. Greece estimates that more than 25,000 migrants are presently on its territory, with more than half stuck at the makeshift camp Idomeni, on the border with Macedonia.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

Grčki ministar za migracijsku politiku Yannis Mouzalas rekao je u srijedu da Grčka zapravo smatra Tursku “sigurnom trećom zemljom”, utirući tako pravni put za povratak tražitelja azila u tu zemlju, kao što previđa plan EU-Turska, objavili su grčka internetska stranica Left.gr i grčka novinska agencija Ana.

Kako pišu ta glasila, Mouzalas je nakon ministarskog sastanka u Bruxellesu rekao grčkim novinarima da je Turska zapravo sigurna, budući da je primila 2,5 milijuna izbjeglica te da EU i UNHCR ondje provode nadzor životnih uvjeta u kampovima i poštovanja ljudskih prava.

Grčka vlada sve dosad nije htjela priznati da “proučava” tu mogućnost, zamišljenu kao pravno sredstvo za ozakonjenje povratka tražitelja azila u treće zemlje.

Grčka, na temelju međunarodnog prava, može jednostrano donijeti takvu odluku, “ali bi Turska u praksi morala surađivati” i pristati na ponovni prihvat tražitelja azila koji su otišli s njezina teritorija, rekao je tada izvor u grčkoj vladi.

U međuvremenu je 28 zemalja na zadnjem susretu na vrhu s Turskom načelno pripremilo plan po kojemu će u tu zemlju vraćati sve migrante koji preko njezina teritorija i preko Grčke stižu u Europu, pa tako i sirijske tražitelje azila koji bježe od rata u svojoj zemlji.

Grčka podupire taj plan kako bi zaustavila priljev izbjeglica i migranata na svoje otoke, jer bi nakon zatvaranja balkanske rute mogla postati golem izbjeglički kamp.

UN je pak u srijedu ocijenio “ilegalnim” prijedloge o kolektivnom izgonu koje i nevladine organizacije za ljudska prava smatraju povredom prava na azil.

“Nazvati Tursku sigurnom je europska odluka, ali se ona još mora dodatno razraditi”, komentirao je na tiskovnoj konferenciji u Bruxellesu europski povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos.

Grčki pravni stručnjaci misle da grčka vlada ne mora dobiti pristanak parlamenta za tu odluku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)