POTPUNO OPKOLJENI: Iračke snage opkolile kompleks u Ramadiju koji drži Islamska država

Autor:

epa05050539 A picture made available on 01 December 2015 shows members of the Iraqi armed forces during a military operation in the village of Husaybah, near Ramadi city, 70 km west of Baghdad, Iraq, 30 November 2015. The Iraqi armed forces, backed by militias and coalition airstrikes, continue efforts to retake the Anbar provincial capital of Ramadi, captured by the group calling themselves the Islamic State (IS).  EPA/STR

Iračke snage su “potpuno opkolile” vladin kompleks u Ramadiju, posljednje uporište militanata Islamske države u tom zapadnom iračkom gradu, i pripremaju se ući u njega, rekao je glasnogovornik zapovjedništva združenih operacija Yahya Rasool agenciji Reuters.

“Čistimo zgrade i ulice oko kompleksa od bomba pripremajući se ući”, rekao je. “Očekujem da ćemo ući u kompleks za oko jedan sat”, dodao je.

Ponovno osvajanje Ramadija, čiji pad u ruke militanata u svibnju je bio poniženje za iračku vojsku, bit će jedna od najvažnijih pobjeda za iračke oružane snage otkako je Islamska država zaposjela trećinu Iraka u 2014.

Izgleda da su militanti “pobjegli iz kompleksa, ne susrećemo ikakav otpor”, rekao je Sabah al-Numani, glasnogovornik protuterorističkih postrojba koje prevode borbu s vladine strane. “Vidimo mnogo tijela Daesh-ovaca ubijenih u zračnim udarima na kompleks”, rekao je on Reutersu.

Snage iračke vlade podržava zračnim udarima međunarodna koalicija koju predvode Sjedinjene Države.

Šijitske milicije koje podržava Iran, koje su igrale veliku ulogu u drugim ofenzivama protiv Islamske države, iračka vlada je držala podalje od bojišnice u većinski sunitskom Ramadiju kako bi izbjegla sektaške napetosti.

Ako ofenziva u Ramadiju uspije, bit će to drugi važan grad koji će biti ponovno osvojen od Islamske države nakon Tikrita u travnju. Dužnosnici su rekli da će biti predan u ruke mjesnoj policiji i sunitskim plemenskim snagama nakon što se u njemu osigura sigurnost.

Nakon Ramadija vojska planira uzeti natrag Mosul, grad na sjeveru, najveće naseljeno mjesto koje je pod kontrolom Islamske države u Iraku i Siriji.

Izbacivanje militanata iz Mosula, s predratnim stanovništvom od blizu 2 milijuna, praktički će uništiti njihovu državnu strukturu u Iraku i lišiti ih važnog izvora financija koje dijelom dolaze od nafte, a dijelom od poreza nametnutog građanima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)