POTPISAN SPORAZUM: NATO uništava višak oružja u Crnoj Gori

Autor:

epa05053116 Flags of NATO and Montenegro are displayed on the Goverment House building, in Cetinje, Montenegro, 03 December 2015. NATO foreign ministers a day earlier decided to invite Montenegro to become the 29th member of their alliance despite Russian concerns, leading Moscow to threaten a response. Montenegro would be the third nation from the Western Balkans to join NATO after Albania and Croatia. Russia should have no say on the country's decisions, top NATO officials and ministers said.  EPA/BORIS PEJOVIC

Crnogorsko Ministarstvo obrane potpisalo je s NATO-vom Agencijom za podršku i nabavu (NSPA) provedbeni sporazum o uništavanju viškova streljiva i eksplozivnih sredstava u Crnoj Gori, čime su osigurani uvjeti za sigurnosno uništenje oko 400 tona viška naoružanja i ubojitih sredstava.

“Riječ je o kompleksnim minsko-eksplozivnim sredstvima, uglavnom mornaričkom i zrakoplovnom streljivu velikog kalibra, koje se nalazi u skladištima crnogorske vojske”, priopćilo je ministarstvo obrane.

Crna Gora je, dodaje se, na svom teritoriju naslijedila od bivše JNA velike količine zastarjelog naoružanja i ubojitih sredstava, koje su predstavljale latentnu opasnost, kako za okoliš, tako i za živote ljudi.

“Dosad je od ukupnog viška koji je iznosio 10.742 tone, uništeno 8.304 tone (77 posto)“, podsjećaju iz ministarstva, dodajući da na taj način nastavljaju s dosljednim provođenjem procesa razvojačenja.

“U tom kontekstu je uspostavljena konkretna suradnja sa Savezom koja je rezultirala odlukom NATO-va odbora u kolovozu 2014. kojom je odobreno formiranje Zaklade za uništavanje viškova streljiva u Crnoj Gori. Za realizaciju programa zadužena je NSPA“, navodi se u priopćenju.

U Ministarstvu obrane ističu da se realizacijom tog projekta, uz stručnu podršku NATO-vih partnera, dodatno doprinosi očuvanju nacionalne i regionalne sigurnosti, kao i okoliša u Crnoj Gori.
Sve troškove uništenja tog dijela viška naoružanja u Crnoj Gori snose Njemačka, Turska, Mađarska, Hrvatska i Velika Britanija, kao vodeća zemlja zaklade.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)