PARLAMENTARNI IZBORI: Gruzijska vladajuća stranka pobjeđuje

Autor:

epa05608155 People pass in front of election posters of the candidate Beka Odisharia of 'Georgian Dream' coalition in Tbilisi, Georgia, 29 October 2016. The second tour of the parliamentary elections will be held in Georgia on 30 October 2016.  EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Gruzija glasa u drugom krugu parlamentarnih izbora u nedjelju, s vladajućom strankom Gruzijski san spremnom za uvjerljivu pobjedu nakon što su je oporbene stranke optužile za prijevare u prvom krugu.

Očekuje se da će se Gruzijski san, koji vodi iz sjene milijarder  i bivši premijer Bidzina Ivanšvili, boriti s Ujedinjenim nacionalnim pokretom (UNM), koji  je osnovao bivši predsjednik u egzilu Mihajl Sakašvili.

Na nedjeljnom glasanju će se odlučiti sudbina trećine parlamentarnih mandata u 150-članom parlamentu.

Očekuje se da će Gruzijski san osvojiti većinu mandata i osigurati više od 113 mjesta u parlamentu, a to bi stranci omogućilo da sastavi novu vladu i da donese ustavne amandmane.

U prvom krugu izbora održanim 8. listopada, Gruzijski san osvojio je 48, 68 posto glasova dok je glavna oporbena snaga UNM na drugom mjestu sa 27, 11 posto glasova.

Prvi put u postsovjetskom dobu, na prvom krugu sudjelovala je i mala protuzapadnjačka stranka Domoljubni savez koji je prešao izborni prag od 5 posto potrebnih za ulazak u parlament.

Gruzijski zapadni saveznici  prate  pomno hoće li strateški važna zemlja, hvaljena kao rijedak primjer demokracije u bivšoj sovjetskoj regiji, moći učvrstiti iskustvo stečeno nakon prvog prijenosa vlasti na prvim izborima prije četiri godine.

Gotovo sve oporbene stranke optužuju vladu za lažiranje u prvome krugu, što vlasti glatko odbijaju.

Zapadni promatrači kažu da je glasanje 8. listopada bilo natjecanje, pri čemu su primijetili izolirane primjere kršenja izbornih pravila i proceduralne probleme.

Izborni promatrači i oporbeni političari također su naglasili da ozračje u kojima se odvijaju gruzijski izbori i njihovo financiranje daju nepoštenu prednost vladajućoj stranci, koja bi potencijalno mogla utjecati na izborne rezultate.

OZNAKE: izbori, gruzija

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)