PAPA ASTRONAUTIMA “Zemlja je krhka stvar, u stanju je čak sama sebe uništiti”

Autor:

epa06290907 A handout picture provided by the Vatican newspaper L'Osservatore Romano on 26 October 2017 shows Pope Francis (R) communicating by a live audiovisual connection with the crew of Mission 53 (L, on screen) aboard the International Space Station (ISS), in flight some 400 kilometers above the Earth, at the Vatican, Vatican City, 26 October 2017.  EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Zemlja je krhka stvar koja je čak u stanju sama sebe uništiti, rekao je papa Franjo astronautima na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), dodavši da su imali priliku gledati planet “Božjim očima”.

Franjo je proveo 20 minuta u videorazgovoru sa šest članova posade ISS-a, uputivši im nekoliko pitanja, znatiželjan poput kakvog školarca.

“Pozdrav ESA-i (Europskoj svemirskoj agenciji) i Vatikanu. Ovdje ISS. Čujemo vas glasno i čisto”.

“Dobro jutro ili dobra večer. S vama u svemiru nikad se ne zna (koje je doba dana)”, rekao je Papa sjedeći za stolom i gledajući u televizijski monitor.

Franju su dirnule riječi zapovjednika misije Randyja Bresnika, jednog od trojice američkih članova posade, koji je rekao da mu je najbolje iskustvo u svemiru to “što može gledati Božje djelo iz njegove perspektive”.

“Ne možete doći ovamo i vidjeti neopisivu ljepotu naše Zemlje a da vas to ne dirne u dušu”, rekao je Bresnik Papi dodajući “ovdje nema granica, nema sukoba, samo mir”.

Odgovarajući mu, Franjo je rekao da je Bresnik “shvatio da je Zemlja prekrhka i da prolazi u trenutku”.

“Ona je vrlo krhka stvar, atmosfera je tanka, može joj se lako naškoditi, može se sama uništiti, a vi ste je gledali Božjim očima”, rekao je Franjo.

Papa, drugi katolički poglavar koji je telefonski razgovarao s ISS-om nakon pape Benedikta koji je to učinio 2011., puno je puta apelirao na zaštiti okoliša.

U encikliki objavljenoj 2015. pozvao je da se poduzmu mjere za smanjenje štetnih posljedica globalnog zatopljenja uzrokovanog ljudskom aktivnošću.

Sergey Ryazansky, jedan od dvojice Rusa na ISS-u, rekao je da je odlučio postati kozmonaut jer je njegov djed bio jedan od glavnih inženjera koji su gradili Sputnjik, prvi umjetni satelit koji je Sovjetski Savez poslao u Zemljinu orbitu 1957. tijekom Hladnog rata.

“Korijeni su naša nada i naša snaga. Ne zaboravite korijene”, odgovorio mu je Papa.

Talijanski astronaut Paolo Nespoli, koji je prevodio ruskim i američkim kolegama, zahvalio je Franji što se “ukrcao na svemirsku postaju” i “poveo nas u još više sfere”.

Tada se čuo glas iz kontrole misije: “Postaji: Sada se vraćamo na normalnu operativnu komunikaciju”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.