NHL Pet bodova Toewsa u pobjedi Chicaga protiv Minnesote

Aktualni NHL prvaci, hokejaši Pittsburgh Penguinsa prekinuli su niz od dva poraza 3-1 slavljem na gostovanju kod Carolina Hurricanesa, a junak pobjede bio je njihov kapetan Sidney Crosby koji je bio strijelac pogotka za vodstvo od 2-1 krajem druge trećine.

Nakon prvih 20 minuta rezultat je bio 1-1, Scott Wilson (2:15) je doveo goste u vodstvo, ali je Jeff Skinner (8:00) vrlo brzo uspio poravnati. Ključni trenutak dogodio se tri i pol minute prije kraja drugog dijela kada je Crosby (36:21) pred vratima domaćih skrenuo udarac Phila Kessela s plave linije i prevario Cama Warda na vratima. To je bio 33. ovosezonski pogodak Crosbyja koji je vodeći strijelac lige. Pobjedu Pensa potvrdio je Jevgenij Malkin (49:41) sredinom treće trećine.

Pittsburgh je sa 82 osvojena boda iz 59 utakmica i dalje drugi u skupini Metropolitan i čitavoj Istočnoj konferenciji, s tri boda manje i utakmicom više od vodećih Washington Capitalsa, dok je Carolina na dnu Metropolitana sa 56 bodova iz isto toliko dvoboja.

Sjajnu je večer imao kapetan Chicago Blackhawksa Jonathan Toews koji je sudjelovao u svih pet golova svoje momčadi koja je sa 5-3 kao gost slavila protiv Minnesota Wilda. Toews (20:58, 48:23, 58:58) je postigao tri gola i asistirao za preostala dva. On se prvo odlično snašao pred vratima domaćih za prvi gol na utakmici u prvoj minuti druge trećine, a nakon što je Mikael Granlund (24:20) poravnao za Wild Toews se pretvorio u dodavača, a njegove su asistencije u golove za Chicago pretvorili Richard Panik (25:01) i Nick Schmaltz (40:33). Kapetan domaćih Zach Parise (46:41) smanjio je na 3-2 samo da bi Toews nešto više od minute i pol potom vratio gostima prednost od dva gola. Granlund (53:09) je svojim drugim golom na utakmici smanjio na 4-3, ali je Toews pogotkom u praznu mrežu odlučio pobjednika i okrunio svoju iznimnu predstavu.

Bila je ovo već osma uzastopna gostujuća Chicaga što je novi klupski rekord, a s nova dva boda smanjio je zaostatak za vodećom Minnesotom na vrhu skupine Central i Zapadne konferencije. No, Minnesota i dalje ima solidnu prednost, sa 84 boda iz 59 utakmica, dok Chicago ima pet bodova manje i utakmicu više odigranu.

Vrlo je zanimljivo bilo u Madison Square Gardenu gdje su Montreal Canadiensi svladali domaće New York Rangerse sa 3-2 boljim izvođenjem kaznenih udaraca. Gosti iz Kanade su tako ostvarili prvu pobjedu pod novim trenerom Claudeom Julienom koji je prošloga tjedna zamijenio Michela Therriena u njegovom drugom pojavljivanju na klupi. Montreal je dva puta vodio golovima Andrewa Shawa (3:55) i Sheae Webera (21:42), ali domaći su oba puta vrlo brzo odgovarali preko Oscara Lindberga (10:03) i Ricka Nasha (29:26) da bi u drugoj polovici utakmice briljirali Henrik Lundqvist na jednom, odnosno Carey Price na drugom golu. Za odluku o pobjedniku bilo je potrebno čak šest serija kaznenih udaraca, a na kraju su sretniji bili gosti.

Montreal je s ova dva boda zadržao prvo mjesto u skupini Atlantic sa 72 boda iz 60 utakmica, dva manje uz dvije utakmice manje imaju drugi Ottawa Senatorsi. Rangersi su, pak, četvrti u Metropolitanu sa 78 bodova iz 59 utakmica.