NBA Lakersi iznenadili Spurse, Zubac odličan

epa05822027 Los Angeles Lakers center Ivica Zubac (R) of Croatia shoots over Charlotte Hornets center Frank Kaminsky III (L) in the first half of their NBA game at Staples Center in Los Angeles, California, USA, 28 February 2017.  EPA/MIKE NELSON

Košarkaši San Antonio Spursa drugim su porazom u dvije večeri zaredom u Los Angelesu u opasnost doveli nastavak svog 20-godišnjeg uzastopnog pojavljivanja u doigravanju NBA lige, nakon tijesnog 110-113 poraza od Clippersa večer ranije, u srijedu su u Staples Centeru izgubili i od Lakersa i to sa 112-122 nakon produžetka, a zapaženu ulogu u domaćem sastavu imao je i 21-godišnji hrvatski centar Ivica Zubac.

Zubac je na parketu proveo 28 minuta, no važnije od toga je da je igrao u završnici četvrte četvrtine i gotovo čitav produžetak, a za to je vrijeme postigao 8 koševa (šut za dva 4-6) uz po 6 skokova i asistencija te 1 blokadu.

Lakersi su mogli ostvariti pobjedu i bez produžetka, ali je Josh Hart promašio polaganje na samom isteku vremena. Ipak, u dodatnih pet minuta domaće je ka pobjedi povukao “rookie” Kyle Kuzma pogodivši tricu, pa polaganje za vodstvo 113-108. Do kraja produžetka Lakersi su “pobjegli” na čak 10 razlike. Kuzma je sa 30 poena ostvario najbolji napadački učinak karijere, dok je Kentavious Caldwell-Pope dodao 21 za pobjednike. Kod Spursa najučinkovitiji su bili LaMarcus Aldridge sa 35 ubačaja i 9 skokova te Dejounte Murray sa 23 pogotka i 10 skokova.

Nakon neuspješnog izleta u Los Angeles Spursi su pali na omjer pobjeda i poraza 45-34 i trenutačno dijele peto mjesto u Zapadnoj konferenciji s Oklahoma City Thunderom, no vrlo blizu su i Minnesota Timberwolvesi i New Orleans Pelicansi sa po 44-34 te Denver Nuggetsi sa 43-35 i LA Clippersi sa 42-36. U borbi za doigravanje je i četvrti Utah Jazz sa 45-33. Od spomenutih sedam momčadi pet će se plasirati u doigravanje. Lakersi su sa 34-44 11. na Zapadu i sigurno neće igrati u doigravanju.

Spusri su posljednji put propustili doigravanje u sezoni 1996/97. Nakon toga su na “draftu” izabrali Tima Duncana s kojim su osvojili pet naslova prvaka (1999, 2003, 2005, 2007, 2014) i još jednom igrali finale (2013). Duncan se umirovio na kraju sezone 2015/16., niz pojavljivanja u doigravanju nastavljen je i u prvoj sezoni bez njega, no u drugoj je u velikoj opasnosti da se prekine.

Orlando Magic ostvario je drugu pobjedu u dvije večeri svladavši na svom terenu Dallas Maverickse sa 105-100, a Mario Hezonja je odigrao vrlo svestranu utakmicu. Mladi je 23-godišnji Dubrovčanin za 34 minute provedene na terenu postigao 12 koševa (šut za dva 4-8, trica 1-6, slobodna bacanja 1-2) uz 8 skokova, 4 asistencije, 2 osvojene lopte i 3 blokade. Hezonja je pogodio i dvicu za vodstvo Orlanda 99-96 minutu i pol prije kraja nakon koje gosti iz Dallasa više nisu uspjeli preokrenuti rezultat. Najefikasniji u sastavu Magica bio je Aaron Gordon sa 20 poena, dok je Jalen Jones sa 16 ubačaja predvodio Mavse koji su igrali bez Dirka Nowitzkog, Harrisona Barnesa i Wesleya Matthewsa.

I Orlando (24-54) i Dallas (24-55) odavno su izgubili izglede za doigravanje.

Dario Šarić propustio je treću utakmicu zaredom, no njegovi Philadelphia 76-ersi produžili su pobjednički niz na 12 uspjeha zaredom 115-108 pobjedom na gostovanju kod Detroit Pistonsa. Osim Šarića, koji ima problema s laktom, kod Sixersa nije bilo niti Joela Embiida zbog ozljede oka, no u Detroitu su se istaknuli JJ Redick sa 25 i Marco Belinelli sa 19 pogodaka. Kod Pistonsa, kojima je prekinut niz od pet pobjeda zaredom i koji su tako i teoretski ostali bez izgleda za doigravanje, najbolji su bili Anthony Tolliver sa 25 ubačaja i Andre Drummond sa 13 koševa i 15 skokova.

Sixersi su se ovom pobjedom izjednačili s Cleveland Cavaliersima na trećem mjestu Istoka, obje momčadi imaju omjer 48-30 te će najvjerojatnije njihov međusobni obračun u petak u Philadelphiji odlučivati koja će momčad u doigravanje s treće, a koja s četvrte pozicije. Pistonsi su pali na 37-41 i više ne mogu dostići Milwaukee Buckse koji su sa 42-36 na osmom mjestu Istoka.

Toronto Raptorsi praktički su osigurali status prvih nositelja Istoka u doigravanju 96-78 domaćom pobjedom protiv svojih jedinih konkurenata za tu poziciju Boston Celticsa. U utakmici u kojoj su dominirale obrane Raptorse su do pobjede vodili DeMar DeRozan sa 16 te Serge Ibaka i Fred Van Vliet sa po 15 ubačaja, dok su kod Celticsa, koje je “izdao” šut za tricu najučinkovitiji bili igrači s klupe Marcus Morris sa 21 i Greg Monroe sa 17 poena. Gosti iz Bostona, koji su igrali bez Kyriea Irvinga i Marcusa Smarta, pogodili su samo tri trice iz 22 pokušaja.

Vodeći Toronto je sada na omjeru 56-22, dok je drugi Boston sa 53-25. Kako do kraja ligaškog dijela sezone oba sastava trebaju odigrati još samo po četiri susreta samo se još teoretski može dogoditi da one zamijene pozicije.