NBA Hezonja bez koša u pobjedi Magica, Šarić zabio 18, a Bogdanović 14 u porazima Sixersa i Wizardsa

epa05828231 Washington Wizards guard Bojan Bogdanovic (L) of Croatia in action against Toronto Raptors guard Norman Powell (R) during the first half of the NBA basketball game between the Toronto Raptors and the Washington Wizards at the Verizon Center in Washington, DC, USA, 03 March 2017.  EPA/ERIK S. LESSER

U dvoboju dvije momčadi iz donjeg doma Istočne konferencije NBA lige u kojima nastupaju i hrvatski košarkaši Orlando Magic Marija Hezonje i Damjana Rudeža svladalo je Philadelphia 76-erse Darija Šarića sa 112-109 nakon produžetka  nadoknadivši 17 koševa zaostatka iz treće četvrtine.

U pobjedi Magica hrvatski igrači nisu postigli niti jedan poen, Hezonja je na parketu proveo 19 minuta, ali za to vrijeme je uputio tri neprecizna šuta za tricu i jedan za dvicu pridonijevši uspjehu svoje momčadi tek s dva skoka i po jednom asistencijom i osvojenom loptom, dok Damjan Rudež nije niti ulazio u igru. S druge strane, Šarić je u porazu Sixersa sudjelovao sa 18 ubačaja (šut za dva 4-9, trica 2-5, slobodna bacanja 4-4), pet skokova i po jednom osvojenom loptom i blokadom za 25 minuta.

Orlando je zaostatak iz treće četvrtine uspio anulirati već četiri minute prije isteka četvrte, a zatim i povesti, ali je Philadelphia u posljednjih pola minute imala dvije prilike za preuzimanje vodstva i pobjedu, ali se u tragičara utakmice pretvorio Justin Anderson. On je kod vodstva Magica 98-97 20 sekundi prije kraja pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja, a nakon što je Fournier izgubio loptu u sljedećem napadu domaćih pet sekundi prije isteka vremena, Anderson se osjetio pozvanim rješavati posljednji napad iako mu je ono jedno pogođeno slobodno bacanje bilo i jedini poen kojega je postigao. Naravno, Anderson nije bio uspješan, pa se ušlo u dodatnih pet minuta. U produžetku je Orlando imao prednost 110-107 12 sekundi prije kraja, a tada je odgovornost da tricom pokuša poravnati preuzeo Covington, ali nije bio precizan.

Orlando su do pobjede predvodili Nikola Vučević sa 26 koševa i 13 skokova i Evan Fournier sa 19 pogodaka, dok su najbolji kod Philadelphije bili Richaun Holmes sa 24 poena i 14 skokova i Robert Covington sa 24 ubačaja i 13 skokova.

I Orlando i Philadelphia sada imaju po 26 pobjeda, ali Sixersi su 13. na Istoku jer imaju poraz manje, 44 u odnosu na 45 Magica. Slabiji su tek Brooklyn Netsi sa 13-56.

Boston Celticsi su u izravnom dvoboju za drugo mjesto na Istoku na svom parketu svladali Washington Wizardse sa 110-102, a hrvatski reprezentativac u dresu gostujućeg sastava Bojan Bogdanović je za 28 minuta provedenih u igri postigao 14 koševa (šut za dva 5-7, trica 0-5) uz šest skokova, dvije asistencije i po jednu osvojenu loptu i blokadu.

Nakon dvije utakmice izbivanja zbog ozljede koljena u sastav Celticsa vratio se Isaiah Thomas koji je bio i najbolji igrač na terenu završivši dvoboj sa 25 ubačaja, a odlično ga je pratio Avery Bradley sa 20 koševa. kod Wizardsa najbolji su bili Bradley Beal sa 19 i John Wall sa 16 poena.

Celticsi su tijekom treće četvrtine vodili i sa 20 razlike da bi se Wizardsi dvije minute prije kraja primakli na 106-100, ali ne i bliže.

Boston je sada čvrsto drugi na Istoku s omjerom 45-26, dok je Washington treći sa 42-28. Ispred njih su samo prvaci Cleveland Cavaliersi sa 46-23.

Prošlogodišnji finalisti i trenutačno momčad s najboljim omjerom u ligi, Golden State Warriorsi ostvarili su četvrtu pobjedu zaredom uvjerljivo kao gosti nadigravši Oklahoma City Thunder sa 111-95. Već na poluvremenu bilo je 20 razlike za goste, a ta se prednost u nastavku povećala i na najvežih 27 prije no što su domaći u završnici ublažili poraz. Odličnu šutersku večer u dresu Warriorsa imali su “Splash Brothersi” Klay Thompson i Stephen Curry, obojica su pogodila po sedam trica, Thompson se na kraju zaustavio na 34, a Curry na 23 pogotka. Victor Oladipo bio je prvi strijelac Thundera sa 17 ubačaja, Russell Westbrook je dodao 15 uz 8 skokova i 7 asistencija. Iako ne igra zbog ozljede već mjesec dana, s Warriorsima je u Oklahoma Cityju bio i bivši igrač Thundera Kevin Durant, a domaći navijači još jednom su iskazali nezadovoljstvo zbog njegove “izdajničke” odluke da napusti klub prošloga ljeta.

Warriorsi su ovom pobjedom povećali svoju prednost u odnosu na San Antonio Spurse na vrhu Zapada i čitave lige na dvije i pol pobjede, sada su na omjeru 56-14, a Spursi na 53-16. Thunder je na diobi šestog mjesta na Zapadu s Memphis Grizzliesima, oba su sastava na omjeru 40-30.

Vrlo je zanimljivo bilo u Houstonu gdje su domaći Rocketsi na kraju “iščupali” 125-124 pobjedu protiv Denver Nuggetsa. Domaći su vodiliv ećim dijelom utakmice, ali su gosti poveli sa 124-123 42 sekunde prije kraja košem Willa Bartona, a kod tog rezultata su imali i napad kojega je neuspješnim šutom devet sekundi prije kraja okončao Jameer Nelson. Nakon tog promašaja James Harden je uhvatio loptu i sjurio se od svog do suparničkog obruča i pogodio za prednost domaćih 125-124 2.4 sekunde prije kraja. Gosti su imali još jednu prigodu za preokret, ali nabacivanje Nikole Jokića za Masona Plumleeja presjekao je Harden.

Sa 39 koševa, 11 asistencija i 7 skokova Harden je ponovno bio najzaslužniji za pobjedu Rocketsa iako mu je za tri skoka izmakao peti uzastopni “triple-double”. Kod Nuggetsa najefikasniji je bio Gary Harris sa 28 ubačaja, dok je Jokić dodao 22 poena, 13 skokova i 8 asistencija.

S omjerom 49-22 Houston je čvrsto treći na Zapadu, dok je Denver osmi sa 33-37, ali mu u borbi za to posljednje mjesto koje vodi u doigravanje opasno prijeti Portland koji je na 32-37.