NBA: Durant na provokacije odgovorio koševima

epa05617020 Golden State Warriors guard Stephen Curry (R) dunks the ball over Oklahoma City Thunder center Steven Adams of New Zealand (L) during the first half at Oracle Arena in Oakland, California, USA, 03 November 2016.  EPA/MONICA M. DAVEY

Kevin Durant, koji je tijekom ljeta zamijenio dres Oklahoma City Thundera onim Golden State Warriorsa, u noći sa četvrtka na petak prvi put je izašao na teren protiv bivše momčadi, a na provokacije bivših suigrača odgovorio je najboljom predstavom u novoj sezoni te je bio glavni pokretač doprvaka u pobjedi 122-96.

Durant je utakmicu završio s 39 koševa uz sedam skokova, a najveći dio posla obavio je već u prvom poluvremenu u kojem je postigao 29 poena i razbio iluzije igrača Thundera da bi i nakon gostovanja u Oakland Areni mogli ostati neporaženi.

Uvod u reprizu prošlogodišnjeg finala Zapadne konferencije, u kojem je Oklahoma s Durantom u sastavu propustila vodstvo 3-1 u seriji na četiri pobjede, više je sličio na najavu boksačkog meča nego košarkaške utakmice. Navijači Oklahome Durantu nisu oprostili ‘izdaju’, a igrači su doprinijeli atmosferi utakmice ‘visokog rizika’. Prednjačio je Russell Westbrook koji je postao sinonim za momčad koju je nekada dijelio s Durantom. U Oracle Arenu je stigao u nadmajici s natpisom “službeni fotoreporter” ismijavajući Durantovu strast za fotografijom, a na zagrijavanju se sprdao s načinom na koji se za utakmice priprema Stephen Curry.

Kad je utakmica počela Durant je u prvih devet minuta bio prilično neprimjetan. Ubacio je tri koša, a gosti su do tada izgradili deset koševa prednosti. Za vodstvo Thundera 29-19 Jerami Grant je na asistenciju Russella Westbrooka zakucao preko Duranta i unio mu se u lice, iako je tek prije nekoliko dana postao igrač Oklahome i nikada nije bio Durantov suigrač.

To je bila iskra koja je zapalila Duranta. Do kraja četvrtine je postigao 10 koševa čime su Warriorsi smanjili zaostatak na samo jedan poen, a onda razbili goste u drugoj četvrtini (37-11).

“Je li mu (Grant) nešto rekao? To nije bila dobra ideja. Mislim da ga (Duranta) je to pokrenulo”, prokomentirao je trener Golden Statea Steve Kerr situaciju nakon koje je njegova momčad u sljedećih 15 minuta nadigrala Oklahomu s nevjerojatnih 56-14, a Durant u tom razdoblju sudjelovao s 26 koševa.

Pogađao je sve što je zamislio, a posebno ubojite bile su trice iz dotrčavanja. U 39 koševa ugradio je sedam trica (šut 7/11). Stephen Curry je sudjelovao s 21 košem i sedam asistencija, a Klay Thompson je ubacio 18 koševa.

Russell Westbrook je dvoboj završio sa skromnim učinkom za standarde koje je postavio na početku sezone. Ubacio je 20 koševa uz 10 asistencija i šest skokova, ali imao i šest izgubljenih lopti. Victor Oladipo je s 21 poenom bio najbolji strijelac Thundera koji su prva momčad ove sezone koju su Warriorsi uspjeli ostaviti ispod 100 koševa.

Novi sudar Warriorsa i Thunder dogodit će se tek 18. siječnja, ponovno u Oracle Areni, a bit će zanimljivo vidjeti kakav će doček svom bivšem miljeniku prirediti navijači u Oklahoma Cityju, gdje će Golden State prvi put gostovati 11. veljače.

Zahvaljujući odličnoj igri svojih najvećih zvijezda aktualni prvaci iz Clevelanda ostali su jedina neporažena momčad u novoj sezoni. Cavaliersi su pred svojim navijačima svladali Boston sa 128-122, a u petu ovosezonsku pobjedu je LeBron James ugradio 30 koševa, uz 12 asistencija i sedam skokova. Kevin Love je ubacio 26 poena, a Kyrie Irving 23. Tristan Thompson je spojio 15 koševa, 14 skokova i tri blokade. Celticse je s 30 koševa predvodio Isaiah Thomas, dok je Avery Bradley uz 26 poena imao i 10 skokova.

Orlando Magic je svladao Sacramento sa 102-94 i stigao do druge pobjede pod vodstvom novog trenera Franka Vogela. Evan Fournier je bio prvi strijelac s 29 koševa, Serge Ibaka je ubacio 17 poena, a Aaron Gordon postigao 13 koševa uz 10 skokova. Mario Hezonja je za 11 i pol minuta ostao bez ubačaja (šut 0/2), uz tri skoka. Damjan Rudež još čeka prve minute u dresu Orlanda. Najboji igrač Kingsa ponovno je bio DeMarcus Cousins s 33 koša i sedam skokova.

Milwaukee Bucksi svladali su Indianu sa 125-107 za treću pobjedu u novoj sezoni. Pacersi su i dalje bez pobjede (0-3) u gostima. Buckse su do pobjede predvodili Jabari Parker i Giannis Antetokoumpo s 27 koševa svaki, dok je Pacerse s 23 poena predvodio Paul George.

Do jedine gostujuće pobjede sinoćnjeg NBA programa stigli su košarkaši Denvera u Minneapolisu, gdje su svladali domaće Timberwolvese sa 102-99. Domaća momčad je u posljednjih 36 sekundi imala tri pokušaja za tricu koja bi ih odvela u produžetak, ali su Tyus Jones jednom i Nemanja Bjelica dvaput bili neprecizni. Danilo Galinari i Wilson Chandler ubacili su po 19 koševa, a Jusuf Nurkić 18 za pobjednike. Karl-Anthony Towns je predvodio Timberwolvese s 32 koša i 14 skokova.