NAPETA PROVJERA PRED EUROBASKET Slovenija – Hrvatska 74-73

epa05474426 Croatia's Krunoslav Simon (L) and Dario Saric (C) in action with Brazil's Felicio Cristiano during the men's preliminary round match between Brazil and Croatia for the Rio 2016 Olympic Games basketball tournament at the Carioca Arena 1 in the Olympic Park in Rio de Janeiro, Brazil, 11 August 2016.  EPA/JORGE ZAPATA

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u petom je pripremnom susretu pred nastup na ovogodišnjem EuroBasketu pretrpjela prvi poraz izgubivši u Ljubljani od Slovenije sa 73-74 (21-19, 18-12, 16-23, 18-20).

Dario Šarić je sa 16 koševa i 13 skokova bio najbolji kod Hrvatske, Dragan Bender je dodao 13, a Bojan Bogdanović 12 pogodaka. Kod Slovenije je Goran Dragić ubacio 18 poena uz 10 asistencija, dok je Luka Dončić imao 15 koševa i 13 skokova.

Hrvatska je krenula u petorci Mavra-Simon-Bogdanović-Šarić-Planinić i ti su igrači odigrali gotovo čitavu prvu četvrtinu u kojoj su imali prednost od dva do pet pogodaka prednosti. Najbolji je bio Dario Šarić koji je u prvih 10 minuta postigao sedam poena i imao po tri skoka i asistencije.

U drugoj četvrtini Hrvatsku je vodstvu zadržao Dragan Bender koji je ušavši s klupe ubacio osam koševa, od toga dvije trice, pa se na odmor otišlo s vodstvom izabranika Aleksandra Petrovića od 39-31.

Nažalost, treći dio započeo je velikom serijom Slovenije od 16-3 kojom je domaća reprezentacija stigla do prednosti od 47-42. Ipak, Hrvatska je uzvratila svojom serijom od 8-2 kojom je vratila minimalnu prednost na svoju stranu uoči posljednjih 10 minuta.

Nažalost, početak četvrte četvrtine bio je ponovno slab, Slovenija je u prve četiri minute ostvarila seriju od 9-0, a Hrvatska je usto i iskoristila bonus.

Minutu i pol prije kraja bilo je 72-63 za Sloveniju, no tada su Popović i Bender s dvije trice vratili Hrvatsku u utakmicu, a nakon što je Randolph kod rezultata 74-71 30 sekundi prije isteka vremena promašio šut za dva Šarić je s dva pogođena slobodna bacanja primaknu Hrvatsku na 74-73. Uslijedio je prekršaj na Dončiću koji je 18 sekundi prije kraja promašio oba slobodna bacanja i ponudio Hrvatskoj napad za pobjedu. No, Šarićev šut dvije sekunde prije sirene nije prošao kroz obruč.

Ovoga ljeta Hrvatska je u Orleansu svladala Francusku i Litvu, a potom u Opatiji i Sloveniju te Ukrajinu.

U drugom dvoboju protiv Slovenije Hrvatska je pretrpjela prvi poraz, a posljednju provjeru pred EuroBasket imat će već u petak još jednom protiv Slovenije u Ljubljani, ali ta će utakmica biti zatvorena za javnost.

Slijedi odlazak na EuroBasket na kojemu će Hrvatska u prvom krugu igrati u Cluju, a suparnici će joj od 1. do 7. rujna biti Mađarka, Rumunjska, Crna Gora, Španjolska i Češka. Prve četiri reprezentacije nastavit će natjecanje u nokaut-fazi u Istanbulu od 10. do 17. rujna.