MVEP objavio studiju o utjecaju TTIP-a na Hrvatsku

Autor:

epa05273504 People gather during a demonstration against the controversial transatlantic trade agreement TTIP in Hanover, Germany, 23 April 2016. Organisations for environment and consumer protection as well as for third world relief fear sinking ecological and social standards in Europe and that the agreement gives more power to big corportations. US-President Obama visits the Hanover Messe fair from 24 to 25 April 2016 in Hanover.  EPA/CHRISTIAN CHARISIUS

Studija „Utjecaj Partnerstva za transatlantsku trgovinu i ulaganja između EU-a i SAD-a (TTIP) na Republiku Hrvatsku“, dostupna je na mrežnim stranicama ministarstva vanjskih i europskih poslova, (MVEP), priopćio je MVEP u utorak o sporazumu koji izaziva kontroverze u Europskoj uniji, ali i u Sjedinjenim Državama.

Studija sadrži poglavlja o povijesti TTIP-a, pregovaračkim krugovima i stajalištima, analizira trgovinu između Hrvatske i SAD-a, daje makroekonomsku analizu učinaka TTIP-a te donosi zaključke o utjecaju TTIP-a na Hrvatsku, piše MVEP.

Dosad je održano 13 krugova pregovora o TTIP-u, od kojih je zadnji bio od 25. do 29. travnja u New Yorku, piše MVEP i dodaje da je do sada postignut dobar napredak u različitim poglavljima pregovora.

Sporazum se sastoji od tri ključne komponente o kojima se pregovara usporedno, a dio su jedinstvenog paketa. To su pristup tržištu, regulatorna suradnja i tehničke prepreke te konačno, pravila.

Cilj EU-a je sklopiti uravnotežen, ambiciozan i sveobuhvatan trgovinski sporazum sa SAD-om, piše ministarstvo.

Studiju je, nakon provedenog postupka bagatelne nabave koji je slijedio nakon usuglašavanja članova Gospodarsko-socijalnog vijeća o potrebi njezine izrade u srpnju 2015., izradila zajednica ponuditelja koju čine PricewaterhouseCoopers d.o.o. Zagreb i Centar za međunarodni razvoj d.o.o. Zagreb.

TTIP izaziva nezadovoljstvo u zemljama članicama EU, među njima i u Hrvatskoj, a ima ga i među Amerikancima. Početkom svibnja Greenpeace je objavio velik dio dokumenata iz povjerljivih pregovora o TTIP-u, ali su i Europska komisija i SAD odbacili tvrdnje te ekološke organizacije da će sporazum sniziti europske standarde zaštite potrošača propise o sanitarnoj zaštiti i zaštiti okoliša.

MVEP dodaje u priopćenju da osim sa SAD-om, EU trenutačno pregovara s Japanom, Malezijom, Indijom, Tajlandom, Mercosur-om (Argentina, Brazil, Paragvaj, Urugvaj, Venezuela) te s Vijećem za suradnju arapskih zemalja Zaljeva – GCC (Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati) te više afričkih zemalja, navodi MVEP.

Napominje da EU u primjeni ima nekoliko sporazuma o slobodnoj trgovini s 46 zemalja, što pokriva 36 posto ukupne trgovine EU, a stupanjem na snagu sporazuma o kojima se trenutačno pregovara, u konačnici sa 126 zemalja, očekuje se da će preko 66 posto ukupne trgovine EU s trećim zemljama biti pokriveno sporazumima o slobodnoj trgovini.

Više o TTIP-u i pregovorima na stranicama Opće uprave za trgovinu Europske komisije:http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ttip/

Na hrvatskom jeziku postoje:

Izvješće s 12. kruga pregovora:http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2016/may/tradoc_154550.pdf

Prilike za mala i srednja poduzeća:http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/november/tradoc_153977.pdf

Deset najvećih zabluda o TTIP-u:http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/september/tradoc_153800.pdf

TTIP, po poglavljima:http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/september/tradoc_153783.pdf

TTIP i zakonsko uređivanje:http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/march/tradoc_153242.pdf

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)