“Mladim liječnicima potrebno osigurati najbolje moguće uvjete rada”

Autor:

pixabay

Oko stotinu liječnika iz Hrvatske i europskih zemalja okupilo se na konferenciji Mladi liječnici u Hrvatskoj: zapošljavanje i slobodna mobilnost“, koja je održana u školi narodnog zdravlja u organizaciji Hrvatske liječničke komore.

Zagrebačka konferencija prethodila je Općoj skupštini Europske organizacije mladi liječnika European Junior Doctors, EJD, koja se po prvi puta održala u Hrvatskoj, a za cilj ima uspostavu dijaloga među sektorima koji kreiraju okvire politika zapošljavanja mladih
liječnika u Hrvatskoj.

Okruglom stolu prisustvovali su i predsjednica Saborskog odbora za zdravstvo dr. Ines Strenja Linić, predstavnica ministarstva rada i mirovinskog sustava Majda Burić, predsjednica Europske organizacije mladih liječnika dr. Kitty Mohan, prvi dopredsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Krešimir Luetić, te Predstojnica katedre za obiteljsku medicinu dr. Venija Cerovečki Nekić.

U uvodnom dijelu konferencije izneseni su poražavajući rezultati ankete iz 2016. godine o zadovoljstvu mladih liječnika prema kojima samo njih 10% ne bi napustilo Hrvatsku kada bi im se pružila prilika, dok su najvažnije teme o kojima se raspravljalo bile su provođenje postojećeg programa specijalizacija, s osvrtom na novi prijedlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, te prepreke u mobilnosti i zapošljavanju mladih liječnika u Hrvatskoj i Europi.

„ Smatram da prijedlog novog ZZZ ne nudi rješenja za budućnost, a osobito uzevši u obzir starenje populacije i odlazak liječnika u mirovinu. Vidim teškoće u ostvarivanju edukacije u vrsnim centrima te implementaciju stečenih vještina u Hrvatskoj. Mladi odlaze jer znaju mnogo, žele više, ali moraju čekati do 20 godina da postignu željene ciljeve i pritom gube interes,“ izjavila je predsjednica Saborskog odbora za zdravstvo dr. Ines Strenja Linić.

Na okruglom stolu zaključeno je kako je slobodna mobilnost svih liječnika nužna, te kako je, mladim liječnicima, potrebno ostvariti najbolje moguće radne uvjete i mogućnost edukacije.

Predstavnica ministarstva rada i mirovinskog sustava Majda Burić iznesla je podatke o 300 milijuna kuna s kojima Hrvatska raspolaže za projekte unutra ESF-a u medicini, te kako je krajem ožujka ukupno bilo 1820 nezaposlenih zdravstvenih djelatnika, od čega su 82 doktora medicine, a samo 6 bez radnog iskustva.

„U pogledu mobilnosti mladih liječnika, u Hrvatskoj još uvijek postoje velike administrativne zapreke u ostvarivanju takvih prava. Mladi liječnici u Hrvatskoj višestruko su deficitarna struka u smislu planiranja ljudskih resursa i u mnogim županijama u Republici Hrvatskoj ih nedostaje velik broj. Pored te činjenice, značajan broj njih sve se više odlučuje za odlazak iz Hrvatske kako bi se zaposlili u drugim EU zemljama i šire, što ostavlja značajne posljedice na planiranje ljudskih resursa u sustavu zdravstva,“ izjavio je dr.Davor Kust, predsjednik Povjerenstva za mlade liječnike HLK.

Predstavnica ministarstva rada i mirovinskog sustava Majda Burić smatra da je razmjena
iskustava dobra, te je kao jedan od najboljih poteza Ministarstva rada i socijalne skrbi navela ukidanje zabrane zapošljavanja. Prekovremene radne sati preporuča riješiti ili novim zakonom ili kolektivnim ugovorom, obzirom da neke struke imaju zakon dopušten limit od 250 prekovremenih sati godišnje, a liječnici sada 180 sati.

Predsjednica Saborskog odbora za zdravstvo dr. Ines Strenja Linić smatra da ne trebamo zakon da liječnici rade više, nego su potrebni bolji radni uvjeti, dok su se svi sudionici složili sa zaključkom kako budućnost zdravstvenog sustava ovisi o grupnim mjerama koje je potrebno implementirati na nacionalnoj i regionalno razini za sprječavanje odlaska liječnika iz Hrvatske.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.